Časopis dTest

TESTY
Za sněhem s muzikou
Asi málokdo by koupil svým blízkým takový dárek, který by jim uškodil. Přitom právě to se může velice snadno stát při nákupu přenosného hudebního přehrávače (MP3, MP4). Tři z testovaných modelů si za přílišnou hlasitost vysloužily známku »nedostatečný«; jejich výstupní hlasitost je na úrovni, kdy může při dlouhodobém užívání poškodit sluch. Výhodou digitálních přehrávačů hudby je, že neobsahují žádné mechanické části (kromě modelů s pevným diskem), což zásadně snižuje spotřebu energie, prodlužuje provozní dobu a umožňuje jejich použití i při sportu či jiných, pohybově náročných činnostech. Ani současné modely s pevným diskem nemají problémy s poškozením dat při pádových zkouškách. Hudební výstup z většiny přehrávačů (ačkoliv existují výjimky, na něž upozoròujeme) je při použití skutečně kvalitních sluchátek velmi kvalitní. Problém je vždy se sluchátky dodávanými výrobci; jen málokterá podají velmi dobré výkony. Z testovaných 28 přehrávačů lze ke koupi doporučit 15 celkově »dobrých« modelů.
Jen tak mačkat spoušť
Reklama přehání a naše testy jsou tady od toho, aby odvážná tvrzení výrobců digitálních fotoaparátů uváděly na pravou míru. Rozlišení deset megapixelů je novou metou, jíž se výrobci kompaktů rozhodli pokořit a cílí na ni svou reklamu. Laskavému čtenáři však doporučujeme příliš se kvůli této metě nevzrušovat. Vlna zvyšování rozlišení je každoročním marketingovým tahákem výrobců. Pro běžné fotografování bohatě vystačíte s rozlišením do 5 MB, větší snímky zabírají zbytečně místo v paměti, budete je beztak muset zmenšovat a na kvalitě obrazu se obrovské rozlišení nemusí vůbec projevit pozitivně. Testovali jsme pro vás 18 kompaktních digitálních fotoaparátů s elektronickým či průhledovým hledáčkem.
Smutné svědectví
Pro klasické školní aktovky a aktovky batůžkového typu jsme se vydali jak do specializovaných obchodů, tak i do super a hypermarketů. Vybírali jsme jak výrobky v nižší, tak i ve vyšší cenové kategorii. Už první bližší seznámení signalizovalo, že chvály bude poskromnu. Na první pohled většina aktovek a batohů lahodí oku. Při tom druhém, pátravějším, se objeví otázka: Uvědomují si někteří výrobci, k čemu, v jakých podmínkách a hlavně komu budou jejich výrobky sloužit? Z dvanácti testovaných školních aktovek a batohů vyhověl jediný výrobek. Pravděpodobně snaha o co nejlevnější výrobu se podepisuje jak na volbě používaných materiálů, tak na zpracování i samotné konstrukci výrobků.
Náhoda je…
Když jsme začali uvažovat o testu dětských jízdních kol, vyšla v denním tisku stručná zpráva: Osmiletému chlapci ze Záhořan se řidítka kola zabodla do břicha a ocitl se v ohrožení života. Na nebezpečí, která se pojí k dětským kolům, jsme v minulosti několikrát upozoròovali. Naposledy v roce 2005, kdy ze 13 testovaných výrobků osm nevyhovělo. V září 2006 nabyla účinnosti nová norma - čSN EN 14765:2006, která se vztahuje na dětská jízdní kola. Norma není samoúčelná, ani neslouží k potrápení výrobců, sleduje jediný cíl: minimalizovat dětské úrazy. Protože náhoda si nevybírá. Testovali jsme deset jízdních kol a žádné nesplnilo bezpečnostní parametry, které pro ně předepisuje norma.

ZDRAVÍ
Salámy „zdravější než jogurt“

Ačkoli má spotřebitelská veřejnost díky příslušným reklamám v podvědomí spojen výskyt pro tělo žádoucích mikroorganismů (bakterií) především s různými typy mléčných výrobků a zejména s jogurty, tvoří tyto mikroorganismy také součást kvalitních salámů. Jde o suché fermentované salámy uherského typu, které mají vzhledem k obsahu probiotik i prebiotik značně pozitivní zdravotní význam.
Není olej jako olej
Stejně jako jsou pro lidský organismus rozdílné dietetické dopady konzumace různých typů masa, existují rozdíly při konzumaci a zejména užití jednotlivých typů rostlinných jedlých olejů při přípravě pokrmů. A stejně jako v případě masa nelze zcela jednoznačně konstatovat, že ten který typ oleje bychom konzumovat neměli vůbec nebo naopak měli používat bezvýhradně. Pamatovat bychom si však měli, že každý olej se hodí na něco jiného.

INFORMAčNÍ SERVIS
Zelené symboly Vánoc

Vánoční květiny zdobí o adventu nejednu domácnost. Některé jsou opředeny dávnými legendami a jiné se staly symbolem Vánoc zkrátka proto, že vykvétají v příhodnou dobu. Ať tak, či tak, živé rostliny by neměly být spotřebním zbožím, které se po splnění účelu, tedy odkvetení, jednoduše vyhodí do popelnice. Zaslouží si určitou péči, vždyť Vánoce jsou koneckonců oslavou zrození a života.

SDRUŽENÍ OBRANY SPOTřEBITELů čR

Neúplné ceny letenek trápí celou Evropu
Jak potvrzují výsledky průzkumu, který za pomoci Evropské komise provedly na konci září kontrolní orgány v patnácti členských zemích a Norsku, klamavé reklamy a nekalých praktik se nedopouští pouze čeští letečtí přepravci. S tímto nešvarem se potýkají také další země.

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit