Časopis dTest

TESTY
Stále v zajetí analogu
Výrobci DVD rekordérů dosud okázale ignorují takový fenomén, jakým je digitalizace televizního vysílání. Z dvanácti testovaných přístrojů s pevným diskem měl digitální vstup jen jediný. Zdravý rozum se ptá: jak je to možné, když (nejen) u nás má být během několika let analogové vysílání zcela nahrazeno digitálním? Odpověď zní: právě proto. Právě proto, že je plošný příjem digitálního signálu za dveřmi, snaží se obchodníci narychlo zbavit zboží, po kterém za pár měsíců neštěkne ani pes. DVD rekordér s analogovým vstupem totiž po přechodu na digitální vysílání zůstane funkční pouze tehdy, je-li připojen na set-top-box. A ani tehdy nemusí fungovat správně. Chcete-li si koupit DVD rekordér (ale platí to i pro novou televizi či jakýkoli přístroj, který bude mít co do činění s televizním signálem), myslete na blízkou budoucnost.
Osudové mokro
Pořídit dobré zimní pneumatiky je jako sázka do loterie. Cena o kvalitě moc nevypovídá, rozdíly v jakosti jsou však obrovské. Od testování nejlevnějších modelů se po loňské zkušenosti upustilo, a tak do letošního klání vstoupily pouze pneumatiky střední cenové hladiny. Jen pro připomenutí: více než polovina testovaných levných zimních pneumatik loni skončila s hodnocením »nedostatečně« a na »dobrou« známku nedosáhly ani jediné (viz TEST 12/2006). Takhle úděsně naštěstí letošní test nedopadl, ale několik »nedostatečných« modelů se také našlo. A to hlavně u pneumatik pro malé vozy (155/70 R13). Druhá testovaná kategorie (205/55 R16 H) byla o něco vyrovnanější – pouze jedna »nedostatečná«, ale také méně »dobrých« známek. Pneumatiky musely prokázat své kvality nejen na sněhu a náledí, ale také na studené suché a mokré vozovce. Tento typ povrchu je mimochodem v našich zeměpisných šířkách v zimě nejběžnější.
Na začátku bylo kokrhání
V poslední době se doslova roztrhl pytel s mobilními telefony, které kromě fotoaparátu nabízejí i funkci plnohodnotného hudebního přehrávače, a výrobci se snaží masivní reklamou podpořit prodej svých „nejvychytanějších“ hraček. V již tak trochu předvánoční atmosféře přinášíme velký test třiceti výrobků. Zkoušky mobilních telefonů se zaměřují především na jejich základní funkce – telefonování, posílání textových zpráv, přenos dat, snadnost obsluhy, vybavení apod. Podmínky pro test hudebních mobilů vybavených hudebním přehrávačem jsou stejně přísné jako při testu jednoúčelových MP3 přehrávačů. Aby mohl být telefon testován jako hudební přehrávač musí být dodáván se sluchátky, musí mít dostatečnou kapacitu paměti a možnost efektivního přenosu dat z počítače.
A přece se točí!
Při nákupu automatické pračky se nevyplatí ohlížet se jen na cenu. Dlouhodobé zkušenosti z jejich testování ukazují, že (ačkoliv existují výjimky) dobré a lepší pračky bývají vždy ve vyšších cenových kategoriích. Zároveň se však příliš nevyplatí skákat výrobcům na lep s nejrůznějšími převratnými technologiemi a inovacemi. Většinou nejsou zdaleka tak zázračné. Testovali jsme šest standardních modelů střední cenové kategorie. Zázračný výkon nepodala žádná pračka, na druhou stranu ani jedna vyloženě nepropadla v žádné ze sledovaných kategorií.
Pokus, který vyšel
Ač neradi, připravíme vás o klidné spaní. Žijete-li v představě, že máte dobře zabezpečen majetek kvalitními vstupními dveřmi s bezpečnostním zámkem, stane se pravděpodobně naše zjištění vaší černou můrou. Má i jméno: bumping. Zloději, výrobci zámků, zámečníci, policie i pojišťovny vědí, o co jde – jak bez poškození a co nejrychleji odemknout neoriginálním klíčem mechanický zámek a poté ho dokonce i zamknout.

INFORMAČNÍ SERVIS
Levným potravinám zřejmě odzvonilo

Na rozdíl od cen pohonných hmot, nájmů nebo energií se v polistopadovém období v ČR ceny potravin příliš nezvyšovaly. Až na výjimky rostly ceny jídla velmi pozvolna, pod hranicí inflace, i díky v ČR nebývalé konkurenci mnoha nadnárodních obchodních řetězců. Jenže pohonné hmoty, nájmy i energie byly a jsou také součástí nákladů na výrobu potravin a bylo tedy jen otázkou času, kdy se součet všech těchto faktorů projeví také ve spotřebitelských cenách. Nyní k tomu dochází.

SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ ČR
Sdružení obrany spotřebitelů v nedávné době upozornilo na účelové jednání většiny leteckých společností, které odmítají změnit jméno na letence cestujícího, který z nějakého důvodu nemůže odletět a chce ji přenechat jiné osobě. Na takovémto administrativním omezení tratí spotřebitelé, kteří jsou nuceni koupit si letenku novou nebo platit dodatečné poplatky za pojištění proti této nežádoucí praktice.

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit