Časopis dTest

TESTY
Z cesty vás nesvedou
Existují dva druhy navigací, kterými můžete vylepšit své auto. První možností je vestavěná navigace, druhou, zatím oblíbenější, je navigace přenosná, která se ocitla v centru pozornosti testu. Hlavním důvodem jejich větší obliby je cena. Zatímco vestavěná navigace může stát desetitisíce, přenosné lze pořídit levněji. Cenovému rozdílu však odpovídají také nevýhody. Vestavěné přístroje jsou v ideálním případě skvěle integrované do palubní elektroniky. To neznamená pouze více komfortu – například ztlumení rádia po dobu navigačních hlášení, ale i výhodu pro navigaci samu; palubní elektronika poskytuje informace o cestovní rychlosti a směru pohybu, které pomáhají upřesnit navigaci. Nejsou tedy závislé pouze na signálu z GPS satelitu a v případě potřeby (například v tunelu) nejsou zcela „ztraceny“ jako některé přenosné přístroje. V testu mělo šest přenosných přístrojů v ceně od přibližně deseti do patnácti tisíc korun ukázat, co dovedou.
Za více peněz větší ochrana?
Nic není zadarmo. Ani opalování. Účet nám připravuje naše vlastní kůže: pigmentové skvrny, vrásky, vysušení, svrbění, nadměrné rohovatění a melanom - jeden z nejzhoubnějších druhů rakoviny. I v naší zeměpisné šířce byste se měli chránit prostředky na ochranu proti slunečnímu záření. Jste-li fototyp III. nebo dokonce IV., postačí vám výrobky i s nižším ochranným faktorem. A na místě jsou otázky: Odpovídá deklarovaná ochrana skutečnosti? A dokáží kosmetické prostředky také o kůži pečovat? Odpovědi přinášejí výsledky zkoušek třinácti výrobků s ochranným faktorem 8 a 10, které mají filtrovat zhruba 90 % UVB záření. Pro test se nakupovaly jak velice známé značky z vyšší cenové kategorie, tak i ty méně známé za pár korun. Z naměřených výsledků se dozvíte, že i levné kosmetické výrobky poskytují stejně dobrou ochranu jako ty drahé.
Zbytečné a některé i nebezpečné
Ta myšlenka láká: mít doma parní čistič. Horká pára odstraní špínu, dosáhne do každého koutku a skulinky, speciální utěrka na nástavci či jeho návlek vše dočista vytře. Odpadne používání domácí chemie a ušetří se za ní i nějaký ten peníz. Jenže jak praví klasik: šedá je teorie a zelený je strom života. Když do ruky vezmete kbelík s teplou vodou, přidáte kapku čisticího prostředku a hodíte hadr na koště, zbavíte se špíny stejně rychle, často i rychleji, a hlavně důkladněji než s parním čističem. A kbelík teplé vody spotřebuje výrazně méně energie než parní čistič a také vám tolik nezatíží peněženku, byť z ní budete dále kupovat mycí a čisticí prostředky. Navíc mnohé parní čističe, aby mohly fungovat, potřebují pravidelnou dávku odvápňovacích prostředků, takže se chemii stejně nevyhnete. Nakonec ještě zdvižený varovný prst, u většiny testovaných přístrojů byly při zkouškách zaměřených na bezpečnost zjištěny závažné slabiny.

INFORMAČNÍ SERVIS
Proč chléb už není, co býval
Jestli má nějaký potravinářský obor v ČR skutečnou a dlouhodobou identitu, je to oblast pekárenství. Tato nepochybně pozitivní skutečnost má ale také svou odvrácenou stranu. Počet průmyslových, středních i soukromých výrobců pečiva je u nás tak vysoký, že uspět na trhu není žádná legrace. A tak se hledají levnější suroviny, modernější technologie, šetří se energií. Výsledkem je pak často výrobek, který klasický chléb připomíná možná už jen svým tvarem. Patrně největším nešvarem rozšířeným při vlastní výrobě chleba v současnosti je nahrazení původního žitného kvasu droždím. Droždí přitom nejenže snižuje stabilitu tělních buněk, ale především mění chuť chleba a významně negativně ovlivňuje vlastnosti chlebové střídky.
Fotky se zárukou
Nechcete-li při ztrátě či krádeži fotoaparátu přijít o vzpomínky nejenom z dovolené, je třeba fotografie zálohovat. Levné řešení s další kartou či USB diskem chce přístup k počítači. Minimalistickým řešením je USB disk se čtečkou, nebo můžete sáhnout do maximalistickém v podobě multimediální databanky.
Zlato z regálů
Kdo chce prodávat v obchodním řetězci, musí se zapojit spoustou vstupních poplatků. Tyto superdesátky pouštějí českým výrobcům žilou v rozsahu mnoha miliard korun ročně.
Hlavně se dobře pojistit
Pojišťovny jsou velké a kapitálově silné společnosti, které mívají mnohdy celkem pěkné reklamní kampaně a výmluvné agenty. Lidé by však neměli zapomínat na to, že i tyto instituce jsou v první řadě podnikatelem a že podnikání je činností provozovanou za účelem zisku. Hlavním smyslem existence pojišťoven proto není poskytovat pomoc lidem, které postihlo nějaké neštěstí, nýbrž to, aby jejich akcionáři dosáhli co nejvyšších výnosů ze své investice. Zisku pojišťovna dosáhne pouze v případě, kdy souhrn jejích příjmů, zejména vybraného pojistného (tedy peněz, které jí její zákazníci platí), převýší veškeré náklady na vlastní provoz a činnost pojišťovny a souhrn vyplaceného pojistného (to, co ona lidem vyplatí). Stručně vyjádřeno tedy platí, že k tomu, aby každá pojišťovna prosperovala, musí získat co nejvíce zákazníků a těm pak v případě neštěstí vyplatit co nejméně peněz.

ZDRAVÍ
Funkční potraviny – Kořeniny (9.)

Po dlouhém putování říší léčivých a kořeninových rostlin jsme dospěli ke konci seriálu o rostlinných produktech, které jsou anebo budou schopny se uplatnit svými vlastnostmi při tvorbě funkčních potravin.

SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ ČR
Na Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) se obrací stovky spotřebitelů, kteří si stěžují na problematické prodejní zájezdy, na nichž je jim nabízeno často nekvalitní a předražené zboží, které nesplňuje deklarované funkce.

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit