Časopis dTest

TESTY
Nic neponechejte náhodě
Test se zaměřil na 27 dětských autosedaček, které pokrývají všechny normové skupiny; pouze jedna byla vzata zkrátka – vícerozsahová skupina I/II/III, kterou reprezentují pouze dva modely. I když by se mohlo zdát, že se jedná o výhodný nákup (místo tří sedaček pro dítě se koupí pouze dvě – do 9 kg a poté od 9 do 36 kg), realita svědčí o opaku: batolata či starší děti, avšak drobnějšího vzrůstu, se v sedačkách s masivním čalouněním po stranách a s vysokým záchytným korpusem nebudou cítit dobře a budou hlasitě protestovat. Dáme-li stranou pohodlí dítěte a podíváme-li se na bezpečnost, patří oba testované modely k těm nejhorším (obdobně tomu bylo i se zástupci v předchozích letech). Ačkoliv u dětských autosedaček je míra jejich bezpečnosti na prvním místě, nelze v žádném případě podceňovat další faktory – montáž do vozidla, obsluhu a pohodlnost pro dítě. Na trhu se můžete setkat jak s „chytrými“, tak s „hloupými“ autosedačkami (jsou také opatřeny homologačním štítkem). Ty „chytré“ jsou mimo jiné vybaveny upínacím mechanismem, který svírá diagonální bezpečnostní pás vozidla; sedačka pak pevně sedí na místě. „Hloupé“ autosedačky upínací mechanismus nemají, což se odráží na snížené bezpečnosti dítěte.
Mějme rády své vrásky
Nic jiného nám – buďme ale optimistky a dodejme zatím – nezbývá. Zklamání přinesl květnový test nočních krémů proti vráskám, které vrásky nevyhlazovaly, nicméně některé z nich dokázaly pleti dodat žádoucí hydrataci a tak ji alespoň krátkodobě zlepšit. Zklamány s největší pravděpodobností budete i po přečtení výsledků očních krémů proti vráskám. Ani jeden vrásky neodčaroval. Kosmetickými přípravky se dají v omezené míře ovlivnit jen drobné vrásečky, které jsou způsobené dehydratací pleti. Sliby výrobců v reklamách i na obalech přípravků znějí jak rajská hudba. Věřit, že nastane zázrak? Odpověď objektivního, nezávislého testu nás vrátí zpět na zem.
Dobrý obraz, horší zvuk
Od doby, co jsme před několika měsíci publikovali výsledky velkého srovnávacího testu 29 videokamer (TEST 12/2006), se ve zkušební laboratoři objevilo dalších osm zajímavých modelů; skoro všechny jsou vhodné pro panoramatické snímky 16:9. Testované výrobky zastupovaly systémy Mini DV, DVD, s pevným diskem a s SD paměťovými kartami, cenové rozpětí 8000 až 37 000 Kč. Žádná kamera nezískala velmi dobré hodnocení kvality, čtyři byly dobré a čtyři svými výkony dosáhly jen na uspokojivou známku.

INFORMAČNÍ SERVIS
… vínečka obě
Jednou z pozitivních stravovacích změn posledního desetiletí a posledních několika let zvlášť je rostoucí spotřeba a také kvalita vína na tuzemském trhu. Většina dosud známých výsledků vědeckých a dietetických studií zaměřených na víno totiž konstatuje, že umírněné pití vína je často důležitou prevencí rizik celé řady nemocí. Zhruba dvě sklenky vína denně je podle odborníků množství, které je optimální z hlediska pozitivní konzumace vín pro lidský organismus. Mnoho prospěšných vlastností mají přitom bílá, růžová či červená vína společných, přesto se podle výzkumů zdá, že o něco prospěšnější je konzumace vína červeného.
Pašíci na cestách
Zatímco v Asii oslavili rok prasete, což má podle tradice přinést hojnost a prosperitu, na české producenty vepřového se valí jedna Jobova zvěst za druhou. Málem to vypadá, jakoby to s vepřovým ani neuměli. Obchodní řetězce totiž masokombinátům vzkázaly: neumíte balit vepřové, dovezeme ho.
Jak přijít o to, co si koupíme
Stane se tak hrozně snadno. Stačí spěch při reklamaci, nevzít si reklamační protokol a pak už zbývají jen oči pro pláč. V našem příběhu ze života se reklamace táhne přes deset měsíců a jde v ní o zesilovač, 12 tisíc korun a podivná tvrzení prodávajícího. A co radí advokát?

ZDRAVÍ
Houby na talíři

Sběr a konzumace hub je v našich zemích fenoménem, který nemá na světě obdoby. Pokud rostou, vyrážejí miliony lidí do lesů všech typů, aby v nich nasbírali suroviny pro pokrmy z „masa chudých“, jak se také někdy houbám říká. Z dietetického hlediska to přitom není žádná špatná strategie. Ačkoli je zejména konzumace hub zatížena celou řadou spíše negativních mýtů, je jejich přínos pro lidský organismus při vhodné kulinářské úpravě veskrze pozitivní.
Funkční potraviny – Kořeniny (8.)
Víte, že se saturejka využívá při poruchách trávení způsobených nežádoucími mikroorganismy? Že skořice má v medicíně význam jako stomachikum a chuťové korigens a že pomáhá při střevních potížích a povzbuzuje při úbytku tělesných i duševních sil v rekonvalescencích po těžších onemocněních? Že šafrán se užívá pro uklidnění nervů, posilnění žaludku, zlepšení trávení a pro podporu krevního oběhu? Že tymián pomáhá při poruchách trávení, nadýmání a proti střevním parazitům?

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit