Časopis dTest

TESTY
Na levné raději zapomeňte!
Pneuměřič by měl patřit k výbavě každého motoristy. Jízda na nesprávně nahuštěných pneumatikách je nebezpečná a neekonomická a pravidelnou kontrolou tlaku vzduchu lze předejít mnoha nepříjemnostem. Má to ale háček: aby byl měřič co platný, musí dobře měřit. A to bohužel umí málokterý. Z patnácti testovaných pneuměřičů jich dvě třetiny buď neuspěly vůbec nebo jen se zásadními výhradami.
Opomíjení pomocníci
Když se vaří v páře, odborníci přes výživu souhlasně pokyvují hlavami. Pára, ač se to nezdá, je na přípravu pokrmů téměř expertem. Hravě zvládá zeleninu a ovoce, drůbež a ryby, potíž jí nečiní hovězí, vepřové, telecí, troufne si na rýži, těstoviny, obiloviny, různé nákypy či dokonce i na vajíčka. Začnete-li uvažovat o vaření v páře, musíte se nejdříve rozhodnout mezi elektrickým parním hrncem a parní troubou. Hrnce jsou levné, oproti troubám nenabízejí příliš velký komfort a nejsou tak elegantní. Z testu však odcházejí jako jejich rovnocenní partneři.
Některé jsou za mokra nebezpečné
Brždění na mokré vozovce je s některými letními pneumatikami dost nebezpečné. Dlouhá brzdná dráha a riziko smyku – to jsou nešvary zejména úzkých plášťů pro malé vozy. Výrobci preferují široké pneumatiky. Čím širší, tím lepší. U vozů střední třídy je dnes již běžné obutí o rozměrech 205/55 R16. Malé a zejména starší automobily se ale stále drží úsporné dimenze 155/70 R13. V testu přinášíme informace o obou typech. A několik jich dopadlo opravdu bídně.

NEBEZPEČNÉ VÝROBKY
Termosky
Na trhu se vyskytují nebezpečné termosky, které obsahují těsnění z měkčeného PVC (polvinylchloridu) s vysokým obsahem směsi esterů kyseliny ftalové (ftalátů).

INFORMAČNÍ SERVIS
Neplaťte za vodu v drůbežích výrobcích
Že je voda přirozenou a významnou součástí veškerých potravin a především masných výrobků, je všeobecně známo. Kromě toho ale může být voda v potravinách ještě jaksi „navíc“ – někdy je to přímým úmyslem jejich výrobců, někdy „jen“ použitými technologiemi. Výsledkem je, že místo masa platí spotřebitel „nadlimitní vodu“ a je vlastně klamán. Nejde přitom o malé peníze.
Náš zákazník, náš pán…
… tak by to aspoň mělo platit. Což o to, když si jde člověk něco koupit, tak se mu převážně věnují v každém obchodě, prostě ochota sama, ale když náhodou dojde k reklamaci, je často komunikace na bodu mrazu. A tak tomu bylo i v dalším příběhu ze života, ve kterém hlavní roli hrál jezdec zipu na velmi drahé bundě.
Evropské spotřebitelské centrum
Pan H. si v německém internetovém obchodě koupil satelitní přijímač. Nebyl však plně funkční, a tak jej reklamoval a odeslal zpět prodávajícímu. Když nedostal ani po měsíci žádnou zprávu, začal opravu satelitu urgovat, marně. Obrátil se proto se žádostí o pomoc na Evropské spotřebitelské centrum… Seznamte se s činností centra, které pomáhá spotřebitelům.

ZDRAVÍ
Mořské ryby nemusí být výhrou
Rostoucí kontaminace moří zvyšuje obsah nebezpečných látek v rybí populaci. Menší riziko je u ryb, které žijí krátkou dobu, největší je naopak u dlouhožijících dravců, v jejichž tělech se koncentrují látky obsažené původně v jejich kořisti. V některých evropských zemích, například v Portugalsku, v nichž tvoří mořské ryby každodenní složku potravy, již místní úřady zakazují pravidelnou konzumaci těchto produktů menším dětem a těhotným ženám.
Funkční potraviny – Kořeniny (6.)
Víte, že mletá paprika podporuje sekreci slin a žaludečních šťáv, prokrvuje zažívací trakt a likviduje některé střevní parazity? Že pažitka má příznivý obsah draslíku, vápníku, fosforu a hořčíku? Že pelyněk slouží jako stomachikum při poruchách trávení a nechutenství? Víte, že levandule je dobrá na potíže nervového původu? Že lichořeřišnice příznivě působí na trávicí systém? Že čaje z majoránky uklidňují labilní žaludky? Že mařinka pomáhá při nervozitách? Že muškátový oříšek posiluje žaludek i játra?

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 89 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit

  • Spotřebitelská Poradna: 299 149 009 (Po-Pá 9-17 hod.)
  • Služby zákazníkům: 241 404 922 (Po-Pá 8-17 hod.)