Časopis dTest

TESTY
Až překvapivě dobrá
Ačkoliv nabídka sportovní obuvi je široká, přesto existuje jedna kategorie, kterou výrobci poněkud přehlížejí. Paradoxní je, že se jedná o kategorii, která je určena pouze a jenom ke sportování – „indoor“ obuv. Srovnávacímu testu kvality jsme podrobili osm značkových výrobků – reprezentantů, kteří představují přibližně 90 % veškerého prodeje sálovek na tuzemském trhu; vybírali jsme modely v cenovém pásmu 1000 až 2000 Kč.
Mobilní telefony klamou tělem
Žádné jiné změny nepostupují tak rychle a nejsou přijímány tak bezvýhradně jako vývoj na poli telekomunikací. Dnes již málokdo od mobilů očekává pouze telefonování. Standardní součástí jsou fotoaparáty, i když těm skutečným ještě nemohou konkurovat, ovšem největším trendem poslední doby je hudba v telefonech. Výrobci nabízejí přístroje, které dokáží nahradit slušný MP3 přehrávač, snad by jen neměly tolik šetřit na vybavení. Aktuální test mobilních telefonů je šitý na míru českému spotřebiteli. Vybrali jsme 25 modelů, které patří mezi neprodávanější nebo jsou novinkami na trhu.
Zdaleka ne každý potěší
Otěže trhu s přenosnými přehrávači pomalu ale jistě přebírají MP3 přehrávače. Jsou malé, jednoduché, ale hodně se toho do nich vejde. Mají však i své nevýhody, od těch zjevných (nároky na technické dovednosti a vybavení uživatele) až k těm na první pohled skrytým. Test MP3 přehrávačů představuje průřez aktuální nabídkou na trhu. Najdete v něm přístroje za 1500 korun, ale i za bezmála 14 000 Kč, od velikosti přívěsku na krk až po opravdové giganty mezi empétrojkami. Cena a velikost ale nejsou to jediné, v čem se jednotlivé modely liší. Test prokázal mimo jiné nedostatky v ovládání nebo v nedostatečné ochraně sluchu před poškozením a opět potvrdil, že cena o kvalitě opravdu nevypovídá.
I siláci mají slabá místa
Tak špinavý sporák se snad v žádné pořádnější domácnosti nenajde a ty odporně zanesené obkladačky v koupelně a vana… A zjevuje se vysvobození – extra silný čistič. Ačkoliv se výrobci předhánějí, že nad ten jejich čisticí prostředek není, ačkoliv už samotnými názvy navozují, o jaké siláky se jedná, přichází leckterá hospodyňka při čištění té opravdové špíny o iluze. Na mušce testu se ocitlo 19 výrobků z nové generace čisticích prostředků s rozprašovači a s deklarovanou intenzivní silou v boji proti houževnaté mastné špíně, připáleninám, sazím, vodnímu kameni, vápenatým usazeninám, rzi, mýdlovým povlakům.

INFORMAČNÍ SERVIS
Bratři vedou klobásovou válku
Na jednu stranu nezbytný zdroj energie pro lidský organismus, na stranu druhou jeden z viníků celosvětově tloustnoucí populace. Nejen v tomto rozporu se odráží poněkud schizofrenní pozice sladidel v naší stravě. Přestože je součástí zdravých životních stylů všeho druhu hromadný úprk spotřebitelů k náhradním umělým sladidlům, není to vždy ta správná cesta. Umělá sladidla jsou prostě umělá a obsahují, podle svého druhu, různé typy účinných látek, z nichž ne každá je každému prospěšná.
Potraviny a prevence proti nachlazení
Neplatí to však bezezbytku. Prevenci vůči nachlazení jednak není nutné zužovat jen na ovoce a zeleninu, ale obecně na veškeré potraviny rostlinného původu, na druhou stranu nemusí být každé ovoce a zelenina úplné terno.

ZDRAVÍ
Funkční potraviny – Kořeniny (5.)
Víte, že levandule je dobrá na potíže nervového původu? Že lichořeřišnice příznivě působí na trávicí systém? Že čaje z majoránky uklidňují labilní žaludky? Že mařinka pomáhá při nervozitách? Že muškátový oříšek posiluje žaludek i játra?

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 89 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit

  • Spotřebitelská Poradna: 299 149 009 (Po-Pá 9-17 hod.)
  • Služby zákazníkům: 241 404 922 (Po-Pá 8-17 hod.)