Časopis dTest

TESTY
Není prkno jako prkno
Nechcete-li si zbytečně přidělávat problémy se špatným výběrem výrobků a jejich následnými reklamacemi, měli byste vždy pamatovat na jedno ze dvou základních pravidel dobrého nákupu: prohlížet, osahávat, zkoušet. Druhé pravidlo zní: hledat a vyzbrojit se na cestu do obchodů informacemi o vlastnostech a kvalitě výrobků. Jak je dobré držet se obou rad, si ukážeme na takovém zdánlivě jednoduchém výrobku, jakým je obyčejné žehlicí prkno. Jeden by řekl: Prkno jako prkno, náš test dodává: Kdepak, není prkno jako prkno. Testovali jsme čtrnáct výrobků, tři byly »velmi dobré« a pět »dobrých« a na některých ze zbývajících bylo žehlení za trest.
Hon za citlivostí
Ještě neustal hon za co největším rozlišením snímače a co největším displejem a již je tady další trend digitálních fotopřístrojů: co nejvyšší citlivost. I když pět přístrojů jsme vybírali podle jiných kritérií (některými svými vlastnostmi se odlišují od průměru současné nabídky), u všech lze nastavit citlivost 1600 ISO. Ne všechny si s ní však poradí stejně dobře.
Vítané fluoridy
Čisté zuby se nekazí. Kazí se zuby špinavé. A kazí se proto, že je jejich majitelé špatně čistí. K čištění zubů je zapotřebí zubní kartáček, mezizubní kartáček, trpělivost a samozřejmě správné čištění (to však umí málokdo). A zubní pasta. Sledujete-li reklamy, můžete nabýt dojmu, že právě zubní pasta je to nejdůležitější v boji se zubním kazem. A také v boji se zubním kamenem a také proti potlačení zápachu z úst a také v boji o zuby bělejší a také proti citlivosti zubních krčků. U zubní pasty je podstatné pouze to, zda obsahuje fluoridy.
Zázrak nečekejte
Sonické zubní kartáčky hodně slibují, zázrak však od nich nečekejte. Zuby sice vyčistí dobře, ale stejně dobře je vyčistí běžné elektrické kartáčky s rotující a kmitající hlavou. A stranou v žádném případě nezůstává ani kartáček klasický, zubní plak odstraní taktéž dobře. Jen vědět, jak s ním správně zacházet. Ale to ostatně platí i o těch elektrických.

INFORMAČNÍ SERVIS
Klame KORUNNÍ?
Karlovarská Korunní kyselka věnovala velké úsilí vybudovat image Korunní ochucené jako nápoje, jehož základem je minerální voda. Vzpomeňte na reklamní spoty - Sladké nicnedělání, Sladké dětství, Sladké pokušení, či Sladká naivita, vždy byly zakončeny sloganem: „Oslaďte si život raději Korunní ochucenou. Navíc obsahuje vyvážený poměr minerálů.“ Víte ale co doopravdy pijete?
Obchod se strachem
Pokles konzumace hovězího masa (z „klasických“ mas nejkvalitnějšího vůbec), zbytečné miliardové útraty za potravinové doplňky obsahující látky, které by v normální stravě byly pro organismus daleko užitečnější, strach ze živočišných tuků, pokles konzumace drůbeže v souvislosti s ptačí chřipkou či obavy z jinak nejkvalitnějších zrajících sýrů kvůli listériím. To je jen velmi stručný výčet kauz, které se v poslední době podepsaly na změnách stravovacích návyků. K neprospěchu spotřebitele.
Nebezpečný hrnec
Už po třetím vaření vydával tlakový hrnec tak příšerné zvuky, že se ho paní Anna začala bát. „Bylo to hrozné! S manželem jsme jenom čekali, kdy to vybuchne a tak jsme v něm přestali vařit a firmě BREMI International ho vrátili.“ Peníze od firmy se hned tak nedočkala, i když už na jaře loňského roku označila Česká obchodní inspekce tlakové hrnce BREMI za nebezpečné.

ZDRAVÍ
Funkční potraviny – Kořeniny (4.)
Víte, že kmín podporuje trávení tuků, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a naopak potlačuje nadýmání? Že koriandr působí jako stomachikum a užívá se při potížích s játry, žlučníkem a slezinou? Že kurkuma zlepšuje chuť k jídlu a má silné antioxidační účinky, údajně vyšší než např. vitaminy C a E?

Z obsahu TESTU 3/2007 (vyjde 14.3.2007)
Čisticí prostředky pro domácnost, sálová obuv, mobilní telefony, MP3 přehrávače. Změna vyhrazena.

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit

  • Spotřebitelská Poradna: 299 149 009 (Po-Pá 9-17 hod.)
  • Služby zákazníkům: 241 404 922 (Po-Pá 8-17 hod.)