Časopis dTest

TESTY
Jaká je voda z watercoolerů?
Spotřebitel se většinou (vcelku logicky) domnívá, že „jaká voda je na stojan - watercooler nasazena, taková se potom načepuje“ a že někdo (výrobce?, dodavatel?, majitel přístroje?) ručí za kvalitu čepované vody. Vnímá pohodlí: vodu z watercooleru má k dispozici na pracovišti, mají ji k dispozici jeho děti ve školkách, jídelnách, školách, setkává se s ní v nemocnicích, lékárnách, obchodech, bankách. Pocit pohodlí i odpovědnosti vůči svému zdraví („dodržuji či snažím se o pitný režim“) je navozen reklamou společností, které nabízejí stojany a pravidelné dodávky vody v barelech. Jenže… Testovali jsme 18 vzorků vody načepované z watercoolerů. Bakterii Pseudomonas aeruginosa obsahovalo 67 % vzorků, 33 % vzorků navíc ještě obsahovalo i koliformní bakterie. Naše zjištění neodhalilo jednu nebo dvě bakterie, ale většinou masivní kontaminace.
Nesmělý přechod na digitální vysílání
DVD rekordéry s pevným diskem umějí nahrávat, ukládat i přehrávat ve velmi dobré kvalitě, dokonce zároveň nahrávat i přehrávat, záznamy zpracovávat, přehrávat audio CD, záznamy ve formátu MP3, umožní prohlížení digitálních fotografií. A přesto můžete sáhnout vedle – ne každý umí dobře všechno. Přinášíme výsledky testu 16 výrobků.
Přiznání barvy
Zvládnou polibky, zvládnou jídlo, zvládnou prostě všechno – slibují výrobci, aby zdůraznili přednosti právě těch svých rtěnek. A navrch jako trumf přihazují dlouhotrvající efekt, někteří uvádějí 10 hodin, někteří 12 a někteří dokonce až 16 hodin. V testu rtěnek se našla jedna, která držela slovo.

INFORMAČNÍ SERVIS
Biopotraviny: mýty a realita
Na to, že tuzemský spotřebitel utrácí za produkty ekologického zemědělství – biopotraviny pouhé desetinky procenta z veškerých výdajů za nákupy potravin, se o této kategorii výrobků píše a diskutuje až nepřiměřeně mnoho. Přesto nemají zákazníci o tom, co vlastně pravé bio je, dostatek informací. Především těch pravdivých.
Značkové zboží
Značkové zboží nerovná se automaticky kvalitní zboží. Maminka Pavla utratila v jednom obchodě téměř 20 tisíc – za kočárek, autosedačku a tašku ke kočárku. Stála 1560 Kč. I když do tašky dávala pár plín, čaj pro dítě a nějakou tu hračku, za chvíli se začala trhat. Ke zdárné reklamaci nepřispěl ani odborný posudek znalce. Poučte se nejenom z rad advokáta, co v takových případech dělat.

ZDRAVÍ
Funkční potraviny – Kořeniny (3.)
Víte, že galgán zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a zlepšuje jejich účinnost? Že hořčice podporuje sekreci žluče a má se konzumovat s tučnými, hůře stravitelnými pokrmy? Že se hřebíček uplatňuje při léčbě chorob jater a močových cest? Žekapary posilují stěny cév a mají protikrvácivé účinky? Mnohem více se dozvíte v seriálu o kořeninách.

Z obsahu TESTU 2/2007 (vyjde 13.2.2007)
Žehlicí prkna, zubní pasty, elektrické zubní kartáčky digitální fotopřístroje. Změna vyhrazena.

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit

  • Spotřebitelská Poradna: 299 149 009 (Po-Pá 9-17 hod.)
  • Služby zákazníkům: 241 404 922 (Po-Pá 8-17 hod.)