Jak testujeme aplikace pro editaci fotografií

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • editace fotografií: 50 %
  • obsluha: 35 %
  • správa fotografií: 10 %
  • ochrana soukromí: 5 %

Aplikace jsme testovali na telefonech Samsung Galaxy S21 (Android 12) a Apple iPhone 13 (iOS 15). Programy pro Android jsme stahovali z Google Play, pro iOS z App Store. Tvůrci aplikací pro pojmenování nástrojů mnohdy nepoužívají jednotnou terminologii. Hodnocena byla schopnost plnění definovaných úkolů, nikoliv přítomnost nástrojů s totožným názvem.

Editace fotografií

Zobrazení fotografie

Ve zkouškách zobrazení se testovaly možnosti náhledu, zvětšování, porovnání stavu před editací a po ní nebo vracení provedených změn.

Výběr

Experti zkoušeli možnosti výběru nepravidelných oblastí fotografie (ručně i pomocí automatických funkcí) a výběru obdélníkových oblastí. Vyzkoušeli také, zda je možné z výběru něco odstranit nebo jej rozšířit o další oblast.

Vylepšení fotografie

Laboratorní pracovníci zkoušeli úpravy barevného tónu, vyvážení bílé, zesvětlení částí fotografie či  tvorbu černobílých fotografií. Vyzkoušeli také funkci potlačení červených očí – jak je efektivní a jak přirozeně oči vypadají po jejím použití. V neposlední řadě se zaměřili také na automatické úpravy snímků.

Práce s textem

Zkouška se skládala z vkládání a manipulace s textem.

Plošné úpravy

Testující si posvítili na plošné úpravy fotografií, jako jsou zostření, rozostření nebo potlačení šumu.

Úprava geometrie

Zkoušky zahrnovaly změnu velikosti (rozlišení) fotografie, rotaci celé fotografie i rotaci výběru.

Informace o fotografii

Experti zkontrolovali, zda lze v aplikaci zobrazit metadata fotky a jestli je možné je odstranit. Všímali si také, zda lze zobrazit hodnotu expozice a určit barvu libovolného pixelu.

Zatížení telefonu

Testující měřili dobu nutnou ke spuštění a vypnutí aplikace. Změřili také využití operační paměti krátce po spuštění a před vypnutím aplikace. Zkoumali chování aplikace při otevření osmi 12 Mpx fotek. A zaznamenali také, kolik místa aplikace zabírá v interním úložišti telefonu.

Obsluha

Testována byla rychlost a jednoduchost instalace i odinstalace, hodnocena dokumentace programu a obsažená nápověda. Pod drobnohledem bylo také uživatelské rozhraní (přehlednost menu a zpracování různých ovládacích prvků).

Správa fotografií

Experti hodnotili možnosti prezentace fotografií. Zkoušeli, zda lze v aplikaci vytvořit z fotek video, prezentaci nebo album. Věnovali pozornost také možnostem archivace (offline i online).

Ochrana soukromí

Pracovníci laboratoře analyzovali tok dat při používání aplikací. Čím méně dat o uživateli aplikace odesílaly, tím lépe. Laboratoř zároveň zhodnotila zabezpečení uživatelských účtů (bezpečnost hesla, odolnost proti rozšířeným útokům i možná zbytková data po odstranění aplikací).

Přihlásit