Jak testujeme běžecké batohy a vesty

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • praktické zkoušky: 35 %
  • voděodolnost: 20 %
  • využitelnost prostoru: 15 %
  • pevnostní zkoušky: 10 %
  • kvalita provedení: 10 %
  • reflexní prvky: 5 %
  • údržba: 5 %

Některá hodnocení mohou být limitována. Faktorem limitujícím celkové hodnocení byla v případě tohoto testu voděodolnost a pevnostní zkoušky.

Praktické zkoušky

Každý batoh testovali tři dobrovolníci, z toho dva muži a jedna žena (alespoň jedna osoba byla menšího vzrůstu). Vstupní podmínkou pro jejich zapojení do testu byla předchozí zkušenost s používáním podobného typu batohů či vest. Každý z testujících batoh či vestu se standardizovanou náplní (viz níže) otestoval na minimálně desetikilometrové trase.

Po použití při běhu v terénu hodnotitelé výrobky posuzovali z hlediska pohodlnosti nošení a usazení na zádech, odvětrávání zad, uchopení držadla, otevírání a přístupnosti kapes při běhu nebo nastavení popruhů. Batohům rovněž udělili známku za celkovou praktičnost i všestrannost. Na závěr vyjádřili svůj celkový dojem z používání batohu, případně uvedli, zda by si ho sami zakoupili. Své bodové hodnocení doprovodili také souhrnným komentářem.

Voděodolnost

Zkouška simulovala pohyb s batohem v dešti a jeho položení na mokrý povrch. Postupně jsme každý model umístili na 30 minut do speciálního sprchovacího zařízení simulujícího lehký déšť (10 l/m2). Hodnotili jsme, zda zůstal batoh uvnitř po zkoušce suchý, do jaké míry provlhnul a jestli do něj zateklo. Nakonec jsme batoh postavili na deset minut do jednoho centimetru vody a změřili, kolik tekutiny dovnitř prosáklo.

Pevnostní zkoušky

Do batohů a vest jsme rovnoměrně rozložili maximální zátěž, kterou doporučuje výrobce. Zkušební zařízení následně výrobek 20 000krát zdvihlo a nechalo volně padat na dráze 40 mm. Zkouška prověřovala odolnost držadla a popruhů, u kterých jsme zároveň zkoumali, jestli se samovolně nepovolují a neprokluzují. Zajímalo nás také, jestli v rámci zkoušky nedojde k poškození kterékoliv jiné části batohu (spoje, švy, výztuhy). Nakonec jsme vyzkoušeli odolnost zipů.

Využitelnost prostoru

Zjišťovali jsme, jak dobře se do batohů a vest vejde modelový náklad na delší běh. Ten obsahoval: 1,5 litru vody (pokud byl součástí výrobku hydrovak o vyšším objemu, naplnili jsme jej do plné kapacity), termofólii, píšťalku, čelovku a náhradní baterie, telefon + power banku + mapu v mapníku, membránovou bundu a kalhoty, náhradní ponožky, čepici, rukavice, dvě energetické tyčinky a dva gely, vazelínu, náplasti, tejpovací pásku a kapesní nůž.

Kvalita provedení

V rámci této zkoušky proběhlo odborné posouzení kvality provedení švů, zavíracích mechanismů (zipů, spon, přezek, vnitřních zámků), nýtů, držadla či popruhů.

Reflexní prvky

Hodnotili jsme, zda výrobek disponuje reflexními prvky (změřili jsme také jejich plochu). Dále jsme subjektivně posuzovali míru jejich odrazivosti při osvětlení automobilovými světly ze vzdálenosti přibližně 10 m.

Údržba

Batohy a vesty jsme zvenku a zespodu znečistili bahnem, zevnitř ovocným sirupem. Cílem bylo zjistit, zda a jak snadno je možné batohy a vesty vyčistit pomocí hadříku, houby nebo kartáče a mýdlové vody.

Přihlásit