Jak testujeme pračky

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Prací cyklus 55 %, (délka pracího cyklu 10 %, praní 70 %, máchání 20 %), odstřeďování 10 %, spotřeba elektrické energie 10 %, spotřeba vody 10 %, obsluha 10 %, hlučnost 5 %.
 • Prací programy
  Pracím programem s největší vahou v hodnocení je dlouhý program pro praní bavlny při teplotě 40 °C. Pračka se plní maximální náplní deklarovanou výrobcem. Testuje se účinnost praní, máchání, odstřeďování, spotřeba vody a elektrické energie. Pro měření spotřeby energie a vody se používá alternativní snížená náplň. Druhým pracím programem je syntetika, delší program určený pro praní syntetického a smíšeného prádla; tento program je nastaven na nižší otáčky při odstřeďování.
  U máchání se měří procenta zbytkové vlhkosti v prádle; 100 % je zcela mokré prádlo, 0 % zcela suché.
 • Prádlo a prací prostředky
  Používají se standardizované prací prostředky podle evropských norem. Pro programy na praní bavlny se používají bavlněné ručníky a povlečení, pro smíšený program povlečení a košile ze smíšeného materiálu bavlna / polyester. K měření účinnosti praní jsou používány speciální látkové pruhy se standardním zašpiněním. Účinnost praní se měří optickým přístrojem, účinnost máchání analýzou odstředěné vody ve speciální odstředivce.
 • Obsluha, hluk
  Jsou hodnoceny odborníky podle přesně daných kritérií, rozpracovaných na množství jednotlivých parametrů.

Přihlásit