Jak testujeme DVD rekordéry

V testu: 14 DVD rekordérů s pevným diskem a kapacitou 160–250 GB.
Ceny: v e-shopech v říjnu 2009

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Obraz 35 %, zvuk 15 %, korekce chyb a provozní hluk 15 %, obsluha 20 %, spotřeba energie 5 %, víceúčelnost 10 %.
 • Obraz
  Pět odborníků hodnotilo nahrávky z DVD rekordéru, filmové scény, záznamy exteriérů. Zdroj: zkušební generátor video obrazu a digitální videokamera, profesionální obrazovka (HDMI: vysoce jakostní LCD televizor). Testující experti vyhodnocovali kvalitu záznamů na DVD v komprimaci odpovídající délce záznamu 1 hodina, 2 hodiny, 2,5 hodiny a 4 hodiny na jednom disku. Hodnotila se kvalita obrazu při příjmu přes integrovaný analogový i digitální tuner. Hodnotila se kvalita obrazu při přehrávání kupovaných DVD a prezentaci digitálních fotografií (snímky ve formátu JPEG v rozlišení 0,3; 3 a 8 megapixelů).
 • Zvuk
  Tři experti sledovali u hudebních záznamů barvu zvuku, její ztrátu či změnu, zkreslení, šumy a vyváženost zvuku. Zvuk byl porovnáván se zvukem z CD přehrávače. Hodnotila se i reprodukce hudebních DVD a zvuk filmových scén z DVD.
 • Korekce chyb
  Citlivost na chybné DVD a CD disky. Testy s měřicími disky pro korekci chyb a s DVD a CD disky vykazujícími chyby povrchu (například škrábance) či vrstvy.
 • Provozní hluk
  Při přehrávání i nahrávání se hodnotila hladina akustického tlaku, hlasitost a charakter zvuku za podmínek, jaké bývají obvyklé v praxi.
 • Obsluha
  Pět laiků hodnotilo, jak snadno lze s pomocí návodu k obsluze připojit přístroj k televizoru, obsluhovat ho dálkovým ovladačem i pomocí čelního panelu, hodnotila se funkce timeru, menu obrazovky, základní nastavení, indikace délky přehrávání záznamu, editování, provoz jakožto přehrávače (CD, MP3 / WMA), možnosti vyhledávání a přístupové časy.
 • Spotřeba proudu
  Zjišťoval se a vyhodnocoval příkon přístroje v režimu stand-by (a v úsporném režimu, byl-li k dispozici) i v provozu reprodukce.
 • Víceúčelnost
  Posuzovalo se vybavení přístrojů s pomocí váhového bodového schématu.

Přihlásit