Jak testujeme varné desky

V testu: 13 sklokeramických varných desek, z toho 7 s ohřevem topnou spirálou, 5 s indukčním ohřevem a 1 s indukčním ohřevem i topnou spirálou.
Ceny: v internetových obchodech v září 2009

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Vaření 50 %, spotřeba elektrické energie 10 %, obsluha 30 %, bezpečnost 5 %, hlučnost 5 %.
 • Snížení hodnocení
  Celkové zhodnocení kvality nemůže být lepší, je-li hodnocení skupiny zkoušek vaření »uspokojivě« nebo horší. Zní-li výsledek skupiny zkoušek elektrická bezpečnost nebo ostré rohy a hrany »uspokojivě« nebo hůře, snižuje se hodnocení skupiny zkoušek bezpečnost o půl známky. Hodnocení skupiny zkoušek spotřeba elektrické energie může být maximálně o půl bodu lepší, je-li zhodnocení spotřeby v režimu stand-by »dostatečně« nebo horší.
 • Vaření
  Hodnocení probíhalo na základě normy DIN EN 50304/60350, vždy se stejnými hrnci. Nastavení výkonových stupňů bylo podle návodu, výsledky byly vyhodnocovány třemi odborníky.
  Vaření a udržení teploty: ohřátí 1 kg čočky na teplotu 75 °C a udržení teploty po dobu 30 minut. Hodnocena byla konzistence čočky a její připalování na dně.
  Pomalé zahřívání: rozpouštění 150 g čokoládové polevy a její udržení v tekutém stavu po dobu 15 minut. Hodnocení stavu rozpuštěné čokolády a její maximální
  teploty.
  Rovnoměrnost zahřátí ploten: Postupná příprava 8 palačinek na pánvi a hodnocení míry a rovnoměrnosti jejich zhnědnutí.
  Souběžné zahřívání všech plotýnek: udržování vroucí vody ve třech hrncích a současný ohřev oleje na teplotu 180 °C ve čtvrtém hrnci.
  Rychlost ohřevu: Doba ohřevu ze všech praktických zkoušek a ohřátí 1,5 litru vody z 15 na 90 °C při nastavení nejvyššího výkonového stupně a použití funkce rychlého ohřevu.
 • Spotřeba elektrické energie
  Spotřeba elektrické energie byla měřena jak při ohřevu vody, tak při vypnutí všech funkcí v režimu stand-by.
  Měsíční spotřeba elektrické energie: počítána podle schématu měsíčního používání sestávajícího se z 24 ohřátí 1,5 litru vody, 2 ohřátí omáčky a udržení její teploty, 2 pomalých ohřevů, 4 pečení po osmi palačinkách, jedné přípravy jídla na všech čtyřech plotýnkách zároveň, plus 750 hodin v režimu stand-by.
 • Obsluha
  Dva odborníci, z toho jeden bezpečnostní technik, hodnotili instalaci desky do kuchyňské linky podle návodu k použití. Dva odborníci a tři laici hodnotili návod k použití, nastavení jednotlivých přístrojů, ovládání, snadnost čištění (při přetečení hrnce s rýží a se sladkou vodou).
 • Bezpečnost
  Hodnocení elektrické bezpečnosti podle normy DIN EN 60 335-1 a 60 335-2-6. Součástí zkoušek bylo zjišťování přítomnosti ostrých hran a rohů na zabudované desce, měření teploty ovládacích prvků a rámečku po ohřátí vody. Teplota byla také měřena na zahřáté desce 2 centimetry od varné zóny. Byla zkoušena funkce indikace zbytkového tepla a měřena teplota, při níž indikace zhasne. Elektromagnetické odstínění bylo měřeno podle normy DIN EN 50366 při vaření na dvou předních varných zónách. Naměřené hodnoty byly hluboko pod přípustnou hranicí, i když varná zóna nebyla zcela zakryta hrncem.
 • Hlučnost
  Tři testující porovnávali hlučnost jednotlivých přístrojů při vaření, jejich hlasitost a rušivé zvuky vydávané při provozu.

Přihlásit