Jak testujeme vestavné trouby

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • ohřev a pečení: 50 %
  • spotřeba el. energie: 20 %
  • obsluha: 20 %
  • hlučnost: 5 %
  • bezpečnost: 5 %

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována. Uspokojivé a horší hodnocení ohřevu a pečení limituje celkové hodnocení.

Ohřev a pečení

Předehřev trouby: Hodnotili jsme čas potřebný k zahřátí prázdné trouby z pokojové teploty o 155 K při horkovzdušném režimu a o 180 K při běžném ohřevu. Pokud trouba měla rychlý předhřev (boost), testovaly se obě varianty.  Zároveň jsme zaznamenávali spotřebu elektrické energie. Zkouška probíhala v souladu s normou ČSN EN 60350-1.

Přesnost nastavení teploty: Měříme po stabilizaci prázdné trouby na 150 °C, 200 °C a na maximální výkon.

Stabilita teploty: Měříme intervaly regulace teploty v roztopené troubě a zaznamenáváme, k jak velkému teplotnímu rozdílu dochází během pečení.

Kuře: čerstvé kuře o hmotnosti přibližně 1800 g (+/- 200 g) jsme pekli podle instrukcí v návodu. Při pečení jsme nepoužili žádný tuk, sůl ani dochucovadla.

Malé koláčky: na upečení 30 až 40 koláčků jsme použili 340 g másla, 340 g cukru, 300 g vajíček, 450 g pšeničné mouky, 15 g prášku do pečiva a 6 g soli. Test koláčků probíhal podle normy IEC 60350-1, aby bylo možné hodnotit rovnoměrnost zbarvení a distribuci tepla horizontálně i vertikálně.

Piškotový dort: na upečení korpusu jsme použili 100 g pšeničné mouky, 100 g kukuřičné mouky, 3 g prášku do pečiva, 150 g cukru, 3 vejce a 30 ml vody. Test probíhal podle normy IEC 60350-1. Test jsme provedli i na dvou úrovních.

Efektivita grilu: trouba byla na pět minut předehřáta s nastavenou maximální teplotou pro grilování a pak byl do ní vložen rošt pokrytý bílým toastovým chlebem. Test byl opět proveden podle normy ICE 60350-1.

Obsluha

Hodnocení zahrnuje práci s kontrolním panelem, nastavení časovače, ovládání automatických i nastavitelných programů, manipulaci s dvířky, viditelnost do trouby v průběhu pečení, vkládání a vyjímání pokrmů, údržbu trouby ručním čistěním a také hodnocení návodu k použití.

U pyrolytických trub taktéž měříme délku trvání a účinnost pyrolytického cyklu. Pro tyto účely si nejprve vytvoříme nečistotu složenou z tuku a výpeku. Tu pak aplikujeme na šesti místech v troubě a při nejvyšší teplotě necháme připéci. Nakonec spustíme pyrolytický cyklus a po jeho dokončení ověřujeme, jak kvalitně trouba nečistoty na různých místech spálila.

Spotřeba elektrické energie

Měřili jsme spotřebu energie v průběhu fáze předehřevu trouby a všech pečicích programů. A samozřejmě nás zajímala spotřeba elektrické energie i v pohotovostním režimu a při odloženém spuštění.

U pyrolytických trub též měříme spotřebu elektřiny během pyrolytického čisticího programu.

Hlučnost

Hodnotí tři osoby v průběhu předehřívací fáze v režimu horký vzduch a poté při fázi ochlazení se zapnutým ventilátorem.

Bezpečnost

Testy bezpečnosti částečně vycházejí z normy EN 60335-2-6. Skládaly se z bezpečnosti před úrazem elektřinou, tepelné a mechanické bezpečnosti.

Při zkoušce tepelné bezpečnosti jsme měřili teplotu přístupných částí trouby (skleněných dvířek, kontrolního panelu, madla).

Text „Jak testujeme“ zobrazuje nejnovější testovací program. „Jak testujeme“ pro výrobky testované podle starších testovacích programů naleznete u příslušného článku s testem.

Parní trouby

V případě trub s parní funkcí testovací program rozšiřujeme ještě o zkoušky pečení v páře, případně v kombinaci páry a dalšího programu. Zkušebními pokrmy jsou růžičky brokolice, pudinkový krém z mléka, vajec a cukru, filety z lososa s mrkví a brambory a nakonec bílý francouzský chléb z vody, mouky a droždí. Jako u jiných zkoušek pečení posuzují experti z laboratoře vzhled, strukturu, rovnoměrnost upečení či chuť výsledného pokrmu.

Přihlásit