Jak testujeme notebooky

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení notebooků s úhlopříčkou do 14 palců

 • obsluha: 24,8 %
 • výkon: 19,8 %
 • kvalita displeje: 11,18 %
 • kvalita zvuku: 3,73 %
 • mobilita: 14,9 %
 • baterie: 19,8 %
 • kvalita zpracování: 1 %
 • vybavenost: 5 %

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení notebooků s úhlopříčkou nad 14 palců.

 • obsluha: 24,8 %
 • výkon: 29,7 %
 • kvalita displeje: 16,54 %
 • kvalita zvuku: 8,25 %
 • mobilita: 5 %
 • baterie: 9,9 %
 • kvalita zpracování: 1 %
 • vybavenost: 5 %

Obsluha

Zkoušky obsluhy se odehrávají na základě předem připravených standardizovaných scénářů. Každý scénář probíhá pod dohledem dvou IT odborníků, kteří dostali za úkol jednotlivé kroky oznámkovat a okomentovat.

Pod scénářem pojmenovaným každodenní používání se skrývají následující úkony: otevírání a zavírání počítače, zapínání a vypínání, hodnocení přítomných fyzických tlačítek (například na ovládání hlasitosti), sklápění displeje či připojení k wi-fi.

Činnosti ze scénářů prověřující každodenní používání a snadnost práce s klávesnicí a touchpadem využíváme při testování ovládání na klíně. Známku udělujeme za pohodlí, zahřívání nebo hmotnost.

Kvalita touchpadu je hodnocena při brouzdání po internetu a práci s textovými dokumenty ve Wordu. Všímáme si odezvy i přesnosti touchpadu, ovládání více prsty, také rozměrů, příjemnosti povrchu a kvality provedení tlačítek.

Při surfování a psaní je hodnocena i klávesnice. Roli hraje velikost a rozložení kláves, mezery mezi nimi, odezva na stisk, nimi, čitelnost znaků a příjemnost stisku. Neopomínáme ani zvuky kláves či případné podsvícení.

Bezvýznamná není ani obsluha konektorů. Posuzujeme jejich označení, snadnost připojení a odpojení různých zařízení.

Na hodnocení hlučnosti se podílejí jak konkrétní decibely, tak i subjektivní posouzení vyluzovaných zvuků. Zvlášť se zaměřujeme na ventilátor či pevný disk.

Výkon

Provedli jsme sérii výkonnostních testů.

Hodnocení rychlosti spuštění (z vypnutého stavu) se odvíjí od času, jaký uběhne od zmáčknutí tlačítka pro zapnutí do okamžiku, kdy se zobrazí pracovní plocha. V počítači nejsou žádné programy kromě těch, které jsou standardně předinstalovány od výrobce.

Rychlost kopírování dat zjišťujeme dvojím způsobem. Nejprve skrze nejrychlejší USB port do počítače přenášíme 2GB balík dat obsahující soubory různých velikostí běžných formátů – obrázky, textové a tabulkové dokumenty a podobně. Poté počítač restartujeme a kopírujeme pro změnu 1 GB fotek a 1 GB videí.

Pro zjišťování rychlosti připojení k wi-fi využíváme populární nástroj iPerf.

Celkovou rychlost notebooků prověřujeme také pomocí tzv. benchmarkových testů. Základní trojici používaných programů tvoří Geekbench 4, PCMark 10 a 3DMark Sky Diver. Geekbench a PCMark

Kvalita displeje

Displeje notebooků jsou hodnoceny jak subjektivně, tedy očima laboratorních pracovníků, tak i objektivně pomocí měřicích přístrojů. Pozorovací testy probíhají pod osvětlením na úrovni 200 luxů, v případě simulace slunečních paprsků je použita výkonná lampa.

Subjektivní hodnocení zahrnuje sledování v neosvícené a prosluněné místnosti, posouzení pozorovacích úhlů při různě sklopeném displeji, čitelnost textu (použity jsou dokumenty PDF) a také tvorba odlesků. Objektivně hodnotíme jas, teplotu či věrnost podání barev.

Kvalita zvuku

Zvukové zkoušky tvoří poslechové testy, kterých se účastní zkušení posluchači-hodnotitelé různého věku i hudebního vkusu. Každému byly pouštěny rozličné zvukové nahrávky, mezi nimiž byste našli jazz, pop, vokály, cello, symfonický orchestr, mluvené slovo, filmové upoutávky a také růžový šum. Pokud se hodnotitelé ve svém verdiktu vůbec neshodnou, panel rozšíříme o dalšího člena. Stejný test opakujeme i s použitím sluchátek střední cenové třídy.

Mobilita

Nejjednodušší zkouškou bylo hodnocení mobility. Jednoduše řečeno, čím menší a lehčí notebook byl, tím lepší známku dostal. Jak jsme ale avizovali na začátku, u obou kategorií má mobilita jinou váhu na celkovém hodnocení.

Baterie

Při měření výdrže baterie jsou obrazovky všech notebooků nastaveny na jas přibližně 150 cd/m2. Případné funkce adaptabilního jasu nebo spořiče jsou vypnuty. Vždy je stopován čas ze 100% stavu baterie do úplného vybití. Výdrž baterie je měřena ve dvou situacích, při přehrávání videí a brouzdání po webu. Při náročnějších úkonech jako například úprava videí nebo hraní her počítejte s nižší než námi zjištěnou výdrží.

Kvalita zpracování

Vybavenost

Hodnocení hardwarové konfigurace, možností připojení, bezpečnosti nebo např. webkamery.

Přihlásit