Jak testujeme televizory

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • obraz: 45 %
  • zvuk: 25 %
  • obsluha: 10 %
  • tunery a připojení: 5 %
  • smart TV: 10 %
  • spotřeba el. energie: 5 %

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Poznámka

V roce 2019 došlo k mírné revizi testovacího programu. Výsledky modelů publikované dříve jsme přepočítali dle upravených hodnotících kritérií. Jejich hodnocení se tak může od původní publikace v některých ohledech trochu lišit – většinou však jde o zanedbatelné rozdíly maximálně v jednotkách procentních bodů.

Obraz

Panel expertů hodnotí kvalitu obrazu z různých zdrojů při sledování vybraných scén (filmových, studiových i venkovních záběrů). Zvlášť se hodnotí obraz ve standardním a vysokém rozlišení z digitálních tunerů DVB-T/C/S. Nezapomínáme ani na novější tuner DVB-T2. Dále je posuzován obraz ze signálu ve vysokém rozlišení z HDMI zdroje a rovněž signál v Ultra HD (případně včetně HDR funkce).

Vizuální zkoušky probíhají při optimálním nastavení obrazu: výchozím bodem tohoto nastavení je optimální jas a kontrast zjištěný při laboratorních měřeních, cílem je dosažení co nejpřirozenější reprodukce barev. Osvětlení místnosti je konstantní a odpovídá běžnému stinnému obývacímu pokoji.

Dále jsou hodnoceny pozorovací úhly (měření poklesu kontrastu a velikosti barevné odchylky v závislosti na úhlu pohledu) a vlastnosti obrazovky za přítomnosti zdrojů jasného světla.

Známka udělená za plynulost rychlých scén odpovídá optimálnímu nastavení funkce pro zlepšení plynulosti (pokud je přítomna), tedy takovému, které vede k nejlepšímu poměru mezi plynulostí a přítomností obrazových chyb (digitálních artefaktů).

Rovnoměrnost podsvícení je posuzována měřením uniformity svítivosti černého a bílého obrazu a zjištěním rozdílu mezi nejsvětlejšími a nejtmavšími oblastmi obrazovky. Kromě výše zmíněného laboratoř zjišťuje i úroveň maximálního jasu.

Zvuk

Měření hlasitosti reproduktorů a hodnocení kvality reprodukce při poslechu klasické a populární hudby a televizního dramatu (scény obsahující dialogy a hudbu v pozadí).

Obsluha

Hodnocení snadnosti instalace a nastavení (návodu k použití, ladění kanálů a jejich ukládání a třídění, nastavení obrazu, přehlednosti, ovládání a rychlosti pohybu v menu) a běžného používání (obsluhy a doby odezvy při zapínání, přepínání kanálů a změně hlasitosti). Kromě rozvržení a funkčnosti dálkového ovládání je hodnoceno i ovládání přímo na přístroji. Hodnoceno je také používání teletextu, programového průvodce a funkcí nahrávání a časového posunu.

Tunery a připojení

Hodnocení počtu tunerů, vstupů pro video, zvukových výstupů, přítomnosti a možností USB konektorů, zdířek na paměťové karty atd.

Multimediální přehrávač

Posouzení kvality zobrazení fotografií z USB zdroje a obsluhy prohlížeče. Dále je hodnocena kompatibilita zabudovaného přehrávače videa s nejčastějšími formáty videa, tedy se soubory získanými z internetu a pořízenými kvalitními současnými videokamerami, fotoaparáty a chytrými telefony. Nakonec se posuzuje snadnost a možnosti připojení k domácí počítačové síti.

Nahrávání

Hodnocení obsluhy a možností funkce záznamu vysílání na externí úložiště, dále pak funkce časového posunu.

Smart TV

Čím dál více televizorů disponuje připojením k internetu. To umožňuje používat řadu aplikací a také internetový prohlížeč. V testu jsou hodnoceny rozvržení a obsluha smart menu či použitelnost obchodu s aplikacemi. Dále je posuzována snadnost a rychlost obsluhy internetového prohlížeče ve srovnání s chytrým telefonem či tabletem, a to s nejvhodnějším přibaleným dálkovým ovladačem.

Spotřeba energie

Spotřebu elektrické energie měříme během provozu ve výchozím a optimálním nastavení obrazu a v režimu stand-by. Hodnotíme energetickou účinnost televizoru, kromě absolutní spotřeby energie tedy bereme v potaz mimo jiné velikost obrazovky.

Přihlásit