Jak testujeme tyčové vysavače

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení.

  • vysávání: 60 %
  • hlučnost: 4 %
  • spotřeba el. energie: 6 %
  • obsluha: 22 %
  • výdrž baterie, ztráta výkonu: 8 %

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Vysávání

Měření sacího výkonu probíhá podle normy EN 60312-1. Zkoušky vysávání kukuřičných lupínků z koberce a drobků z podlahy se inspirují normou IEC 60312.

Při vysávání prachu bylo přesně definované množství prachu vysáváno z koberce, z hladkých tvrdých podlah, z mezer a spár a také z rohů místnosti. Zkoušky na koberci provádíme jak s prázdnými, tak částečně naplněnými prachovými nádobami, abychom mohli změřit, jaké množství nasbíraných nečistot v prachové nádobě ovlivňuje sací výkon vysavače.

Dále se vysávala syntetická vlákna simulující zvířecí chlupy udusané pomocí těžkého válce do koberce. Zkušební plocha se vysává podle vzorce „cik-cak“ a po jednom přejetí subjektivně hodnotí úspěšnost vysávání pět odborníků. Pokud vlákna nebyla z koberce vyčištěna, počítá se počet přejetí potřebných pro dokonalé vysátí. Tah cik-cak je popsán v normě EN 60312-1.

Zkouška vysávání drobků se odehrála na keramické dlažbě o rozměrech 70 × 100 cm. Na ni bylo rovnoměrně rozsypáno 35 gramů drobků a vysáto podle vzorce „cik-cak“.

Zkouška vysávání kukuřičných lupínků se odehrála na koberci Stratos Dura Air o rozměrech 70 × 100 cm. Na ni bylo rovnoměrně rozsypáno 30 gramů lupínků (+- 0,1 g) a vysáto podle vzorce „cik-cak“.

Výdrž baterie a ztráta sacího výkonu

Měření výdrže baterie probíhá při spuštění vysavače na plný výkon, aniž by se koncovka hubice dotýkala koberce nebo jiného povrchu. Také byla měřena ztráta sacího výkonu při klesání stavu baterie. Laboratoř zaznamenala ztrátu výkonu po sedmi minutách a také čas, kdy výkon klesl o 10,5 %.

Spotřeba elektrické energie

Měřena spotřeba během nabíjení a při chodu tyčového vysavače v pohotovostním režimu.

Hlučnost

Měřena ve vzdálenosti 1,6 metru od vysavače. Kromě toho ji subjektivně posoudili tři pracovníci laboratoře.

Obsluha

Posuzovala se přehlednost a srozumitelnost návodu k použití, ovládání a transport vysavače, uskladnění, čištění prachových nádob a údržba. Dále pracovníci laboratoře hodnotili komfort při vysávání podlahy, koberce, schodů či jiných povrchů a též obsluhu ručního vysavače.

Přihlásit