Jak testujeme nízké turistické boty

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení.

  • svrchní materiál: 24,5 %
  • přilnavost podrážky: 17,5 %
  • životnost: 24,5 %
  • došlap: 3,5 %
  • praktické zkoušky: 30 %

Limity hodnocení

Výsledky některých zkoušek mohou limitovat celkovou známku. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích výsledků.

Praktické zkoušky

Testovací panel celkem 18 dobrovolníků (devět žen a devět mužů) subjektivně hodnotil komfort bot, jejich vlastnosti při chůzi, náchylnost k zašpinění, náročnost údržby, provedení detailů, jako jsou tkaničky nebo švy, a celkový dojem. V komfortu se zaměřil na padnutí boty, sklon chodidla, výšku boty, snadnost nazouvání a zouvání, zavazování tkaniček a také jestli nejsou nohy z nošení bot odřené. Při chůzi testující hodnotili stabilitu boty, přilnavost podrážky, komfort na nerovném terénu a také hmotnost. Dobrovolníci též subjektivně hodnotili prodyšnost a zahřívání bot během chůze.

Svrchní materiál

Izolace proti chladu: bota umístěna na hodinu do speciální komory s teplotou -5 °C a po dobu 60 minut byla v intervalu 5 minut měřena teplota uvnitř boty.

Voděodolnost, dynamická zkouška: prováděna ve speciálním zařízení simulujícím chůzi. Bota byla ponořena 2 cm nad horní hranici podrážky po dobu 3 hodin. Po skončení testu měřena hmotnost a sledován průnik vlhkosti dovnitř.

Voděodolnost, statická zkouška: bota ponořena do vodního sloupce o výšce 6 cm. Měřena hmotnost po skončení testu a sledován průnik vlhkosti dovnitř.

Prodyšnost: z boty byly vyříznuty 3 kruhové vzorky a efektivita jejich prodyšnosti byla měřena pomocí silikagelu.

Došlap – v oblasti paty měřena míra absorpce energie.

Přilnavost podrážky

Na keramické a hliněné dlaždici měřen koeficient tření podrážky, a to za sucha i vlhka.

Životnost podrážky

Odolnost podrážky proti oděru testována na vzorku získaného vždy ze stejné části podrážky. Test reprezentuje 40 metrů odírání o brusný papír. Vzorek je vážen na začátku a na konci testu.

Na testovacím stroji Bennewart prověřena odolnost podrážky proti ohybu. V oblasti záprstí vyříznut 2mm otvor a po 30 tisících cyklech změřen jeho růst. Sledovány byly i jiné případné trhliny na podrážce nebo oddělení některých komponent podrážky.

Odolnost podšívky proti oděru zkoušena na testovacím zařízení Martindale. Vzorek byl odebrán z oblasti paty, kde dochází k největšímu oděru podšívky. Odolnost testována jak v suchém, tak mokrém stavu.

Došlap

Měřena míra absorpce energie v oblasti paty.

Text „Jak testujeme“ zobrazuje nejnovější testovací program. „Jak testujeme“ pro výrobky testované podle starších testovacích programů naleznete u příslušného článku s testem.

Přihlásit