Jak testujeme pračky s vrchním plněním

V testu: 9 automatických praček s vrchním plněním. Test byl zaměřen na účinnost praní za použití dvou běžných pracích programů.
Ceny: v e-shopech v červenci 2009

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Prací cyklus 55 % (délka pracího cyklu 10 %, praní 70 %, máchání 20 %), odstřeďování 10 %, spotřeba elektrické energie 10 %, spotřeba vody 10 %,
  obsluha 10 %, hluk 5 %.
 • Snížení hodnocení
  Je-li hodnocení skupiny zkoušek praní hodnoceno »dostatečně« nebo hůře, nemůže být celkové zhodnocení kvality lepší.
 • Prací programy
  Pracím programem s největší vahou v hodnocení je dlouhý program pro praní bavlny při teplotě 40 °C. Pračka se plní maximální náplní deklarovanou výrobcem. Testuje se účinnost praní, máchání, odstřeďování, spotřeba vody a elektrické energie. Pro měření spotřeby energie a vody se používá také alternativní snížená náplň. Druhým pracím programem je syntetika, delší program určený pro praní syntetického a smíšeného prádla; tento program má nižší otáčky při odstřeďování.
  U máchání se měří procenta zbytkové vlhkosti v prádle; 100 % je zcela mokré prádlo, 0 % zcela suché.
 • Prádlo a prací prostředky
  Používají se standardizované prací prostředky podle evropských norem.
  Pro programy na praní bavlny se používají bavlněné ručníky a povlečení, pro smíšený program povlečení a košile ze směsového materiálu bavlna / polyester. K měření účinnosti praní jsou používány speciální látkové pruhy se standardním zašpiněním. Účinnost praní se měří optickým přístrojem, účinnost máchání analýzou vody odstředěné ve speciální odstředivce.
 • Obsluha, hluk
  Hodnotí se podle přesně daných kritérií, rozpracovaných na jednotlivé parametry.

Přihlásit