Jak testujeme regenerační šampony

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení.

 • použití v praxi: 30 %
 • odborné posouzení: 40 %
 • mycí účinnost: 10 %
 • údaje na obalu: 10 %
 • dopad na živ. prostředí: 10 %

Celkové hodnocení je limitováno klamným tvrzením výrobců na obalu a obsahem nežádoucích látek (sloučeniny buthylphenyl methylpropionalu).

Použití v praxi

Šampony v domácím prostředí otestovalo v průběhu pěti měsíců 55 dobrovolnic ve věku 23-68 let. Podmínkou pro zařazení do testu u nich byly poškozené vlasy. Před samotným testováním obdržely ženy 20 vzorků přípravků v univerzálních bílých lahvičkách s objemem 150 ml. Každý přípravek testovaly jeden týden, během kterého si umyly hlavu třikrát, a potom skrze hodnotící dotazník vyplňovaly, jak byly s daným šamponem spokojené.

Dotazník se skládal z 23 otázek a zjišťoval například, jestli by si daný přípravek ženy zakoupily, zda jim vyhovovala jeho konzistence, vůně a pěna, jak se jim rozčesávaly vlhké či suché vlasy nebo jestli jim šampon nedráždil pokožku či oči. Největší váhu v hodnocení dobrovolnic měl celkový subjektivní dojem ze šamponu, dále jeho mycí účinnost a v neposlední řadě posouzení toho, jaký měly ženy pocit po umytí hlavy konkrétním přípravkem (hodnotily to jak na vlhkých, tak suchých vlasech).

Odborné posouzení

Největší měrou se do celkového hodnocení promítal odborný názor dvou vlasových profesionálů, kterým postupně prošlo pod rukama 375 dobrovolnic. Testu se zúčastnily ženy ve věku 18-75 let se středně až silně poškozenými vlasy. Pro potřebnou komplexnost výsledků měly dobrovolnice vlasy všech délek, rovné i kudrnaté a v neposlední řadě barvené nebo s přirozeným odstínem (včetně šedého).

Každá dobrovolnice se na testování podílela pouze jednou, kadeřník ji vždy nanesl na každou půlku hlavy jiný přípravek a hlavu umyl. Do dotazníku s 25 otázkami nejprve zaznamenal, jak dlouhé a jak poškozené má žena vlasy. Při samotném mytí se pak vlasoví profíci zaměřili na detailní hodnocení toho, jak snadno se jednotlivé šampony nanáší i jakou mají konzistenci. Pozornost věnovali i podle běžných uživatelek důležitému hodnotícímu kritériu – pěně. Konkrétně si vždy zaznamenali, jak rychle a v jakém množství při mydlení vznikne nebo jakou má strukturu. Nakonec vlasy opláchli, a dokud byly ještě vlhké, zjišťovali snadnost prvního rozčesávání i následujícího česání. U suchých vlasů k tomu ještě přibylo například hodnocení pružnosti a lesku nebo případného elektrizování.

Důležité bylo i závěrečné hodnocení kadeřníků, ve kterém se vyjadřovali k celkovému dojmu ze šamponu a posuzovali, zda vlasy vypadají a působí lépe, než před samotným umytím (čím více se vzhled vlasů vylepšil, tím lepší hodnocení šampon získal). Vlasoví odborníci se také zajímali o to, zda jednotlivé šampony dobrovolnice kožně nedráždí.

Mycí účinnost

V laboratoři jsme nechali otestovat mycí účinnost jednotlivých šamponů. Dopomohly nám k tomu určené prameny euro vlasů (7 cm dlouhé a 2 cm široké), červený pigment v roli zkušební špíny a konečně spektrofotometr – citlivý přístroj schopný zachytit i velmi jemné nuance mezi jednotlivými barevnými odstíny.

Rozhodující pro nás bylo změřit odstín pramenů před zašpiněním, po něm a následně i po samotném umytí. Abychom mohli vyhodnotit mycí účinnost jednotlivých přípravků, porovnali jsme jednotlivé naměřené hodnoty: čím nižší rozdíl mezi odstíny jsme zaznamenali, tím lepší mycí účinností šampon disponoval. Veškeré testování probíhalo v laboratoři se stálou teplotou i vlhkostí vzduchu.

Údaje na obalu

Údaje na obalech jsme hodnotili skrze požadavky na označování zanesené v evropském nařízení 1223/2009 o kosmetických přípravcích. Navíc jsme k tomu ještě přidali posouzení toho, zda jsou tvrzení na obalu, která mají přesvědčit spotřebitele ke koupi toho kterého šamponu pravdivá. Hloubkovou regeneraci, rekonstrukci či obnovu poškozeného vlasu podle nás šampony běžným uživatelům nabídnout nemohou. Jedná se o kosmetiku, nikoliv léčivý přípravek, navíc pokud je vlas poškozený mechanicky (pravidelným žehlením, trvalou, nešetrným česáním, vystavováním silnému slunečnímu záření) nebo chemicky (častým barvením a fixováním laky), samotné použití regeneračního šamponu vám vlasy nezachrání. Pokud se klamavá tvrzení na obalu objevila, šampon od nás dostal nedostatečnou za údaje na obalu a negativně se to promítlo i do celkové hodnocení.

Dopad na životní prostředí

Protože se šampony řadí mezi takzvanou oplachovou kosmetiku, která jak už její název napovídá, je po nanesení ještě oplachována, zajímalo nás, jaký dopad na životní prostředí můžou vlasové přípravky mít. Látky obsažené v šamponech totiž po opláchnutí mohou nepříznivě ovlivnit vodní eko systém a kvalitu spodních vod.

Sestavili jsme si tedy seznam 10 látek s neblahým dopadem na životní prostředí a prozkoumali jednotlivé INCI listy, složení povinně uváděné na etiketě nebo obalu výrobku. Každá z látek v seznamu od nás obdržela pomyslné mínusové body, přičemž čím výše je látka v tabulce umístěna, tím hůře jsme její případný nález hodnotili.

Seznam 10 nežádoucích látek s neblahým dopadem na životní prostředí

 1. BHT (butylhydroxytoluen)
 2. Sloučeniny thiazolinonu: methylchlorisothiazolinon, methyliostazolinon
 3. Formaldehydové uvolňovače: DMDM hydantoin a dyazolidynil urea
 4. Sloučeniny založené na bázi ethanolaminu: MEA, DEA, TEA, EDTA
 5. UV filtry: ethylhexyl a methoxycinnamát
 6. Povrchově aktivní látky s lauretem, paretem, tridecetem
 7. Parabeny
 8. Limonen, geraniol, butyfenyl methylpropion
 9. Linalool, citronellol, amylcinnamal
 10. Vazelína: kopolymer, polyquaternium, propylenglykol, polysorbát

Dále se do tohoto dílčího hodnocení promítl i fakt, v jaké gramáži a z jakého materiálu je obal jednotlivých šamponů vyroben, z čehož se odvíjí i následná možná recyklace. Hodnocení dopadu na životní prostředí se tedy skládá ze složení šamponu a použitého materiálu, hmotnosti i recyklovatelnosti obalu.

Nežádoucí látky

V rámci INCI listu jsme pátrali po přítomnosti syntetické sloučeniny butylphenyl methylpropional. Jedná se o látku, kterou v roce 2016 vyhodnotila Evropská komise v oblasti oplachových i bezoplachových kosmetických přípravků jako potenciálně nebezpečnou a dráždivou. Pokud jsme ji ve složení šamponu objevili, snížili jsme dílčí i celkové hodnocení.

Přihlásit