Jak testujeme

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Zvuk 20 %, ochrana sluchu 0 %, bateriový provoz 15 %, obsluha 40 %, mobilita 10 %, odolnost 5 %, víceúčelnost 10 %
 • Zvuk
  Přehrávají se rockové, popové a klasické skladby ve formátu MP3 za datových toků o hodnotách 128, 192 a 256 kbit/s. Poslech se hodnotí při použití dodávaných a kvalitních sluchátek. Míra hluku pronikající do okolí se měří pomocí umělé hlavy.
 • Ochrana sluchu
  Měření maximální hladiny akustického tlaku na ucho za použití spoludodávaných sluchátek při maximální hlasitosti. Neovlivňuje celkové hodnocení kvality.
 • Bateriový provoz
  Po třech cyklech nabití a vybití se měří provozní doba s plně nabitou baterií (dodávanou výrobcem nebo NiMH baterií s kapacitou 900 mAh). Se zapnutou funkcí opakování skladeb se přehrávají MP3 skladby o datovém toku 1278 kbit/s (hlasitost 75 dB) a (je-li to možné) s vypnutým podsvícením displeje. Doba nabíjení je měřena při použití dodávané nabíječky (USB či zásuvkové). K tomu se hodnotí, zda je možná výměna baterií.
 • Obsluha
  Pět testujících zdatných v práci s počítači hodnotí návod k použití, mimo jiné jeho úplnost, srozumitelnost a rady při potížích. Navíc je hodnoceno také uvedení do provozu (zohledňuje se i první nabití baterie, spojení s počítačem, případná instalace softwaru). Dále běžný provoz (mj. nahrávání skladeb do přístroje, automatická synchronizace, čas potřebný ke zkopírování 100MB dat, možnost mazání skladeb v přehrávači apod.), obsluha a navigace (forma a uspořádání ovládacích prvků, struktura menu), čitelnost displeje, stejně jako rychlost zapnutí (čas přechodu z vypnutého nebo stand-by stavu do zadání a přehání první skladby).
 • Mobilita
  Hodnotí se pohodlnost nošení, tedy hmotnost, objem a použitelnost dodávaného příslušenství k nošení a vhodnost přístroje pro běhání (přepínání skladeb či úprava hlasitosti „naslepo“ apod.).
 • Odolnost
  Zkoušky zaměřené na výskyt ostrých hran a rohů, odolnost proti otěru a nárazu a mechanickou odolnost.
 • Víceúčelnost
  Zhodnocení počtu podporovaných hudebních, obrazových a video formátů, možností připojení, napájení, velikosti paměti, dodávaného software a rozšiřujících funkcí vztažených k přehrávání hudby a také další výbavy (např. hry, hodiny).

Přihlásit