Jak testujeme GPS navigace

V testu: 38 přenosných navigačních přístrojů a 9 mobilních telefonů vybavených navigací. Výsledky testu dalších přístrojů jsou k dispozici na www.dtest.cz (pro předplatitele s přístupem na webové stránky).
Ceny: V e-shopech v červnu 2009

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Navigace 40 %, obsluha 35 %, bezpečnost při řízení 5 %, zpracování softwaru a přístroje 10 %, vybavení 10 %.
 • Snížení hodnocení
  Je-li hodnocení skupiny zkoušek navigace »dostatečné« nebo horší, snižuje se celkové zhodnocení kvality o půl známky.
 • Navigace
  Měření startovacího času a doby do identifikace satelitů GPS. Hodnocení doby nutné pro výpočet trasy až po zobrazení konkrétní trasy. Měření výdrže baterie a síly přísavky držáku navigace. Kvalita trasování: přesné zacílení trasy, přepočítávání trasy v průběhu jízdy, navigace bez GPS signálu. Hlasový výstup: hodnocení srozumitelnosti a slyšitelnosti hlasových pokynů navigace. Obrazový výstup: přehlednost zobrazení trasy, křižovatek, víceproudých komunikací a odboček.
 • Obsluha
  Byla hodnocena srozumitelnost, přehlednost a úplnost návodu k použití ve vytištěné verzi, případně na datovém nosiči. Dále byla hodnocena instalace držáku přístroje a samotné navigace, velikost, tvar a hmotnost přístroje. Praktické používání: zapnutí přístroje, zadání trasy, pohodlnost ovládacích prvků a nastavení hlasitosti přístroje.
  Displej a menu: velikost a viditelnost displeje (zejména na přímém slunci), velikost a čitelnost prvků menu a celková přehlednost menu. Zobrazení trasy ve dvou a třídimenzionálním zobrazení.
 • Bezpečnost při řízení
  Přítomnost upozornění na nutnost věnovat dostatečnou pozornost řízení, nemožnost ovládání navigace při řízení.
 • Zpracování softwaru a přístroje
  Hodnocení výměny baterie, zapínání a vypínání přístroje, konstrukce šasi navigace, funkčnost a stabilita držáku navigace. Hodnocení funkčnosti a případných chyb softwaru a možnosti záložní kopie map.
 • Vybavení
  Hodnocení na základě detailní evidence vybavení jednotlivých přístrojů.

Přihlásit