Jak testujeme vestavné trouby

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení.

  • ohřev a pečení: 50 %
  • spotřeba el. energie: 20 %
  • obsluha: 20 %
  • hlučnost: 5 %
  • bezpečnost: 5 %

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována. Uspokojivé a horší hodnocení ohřevu a pečení limituje celkové hodnocení.

Ohřev a pečení

Předehřev trouby: Zaznamenávali jsme čas a spotřebu elektrické energie při zahřívání prázdné trouby z pokojové teploty na 155 K při horkovzdušném režimu a na teplotu 180 K při běžném ohřevu. Pokud trouba měla rychlý předhřev, byly testovány obě varianty.

Přesnost nastavení teploty: Měříme po stabilizaci prázdné trouby na 150 °C, 200 °C a na maximální výkon.

Stabilita teploty: Měříme intervaly regulace teploty v roztopené troubě a zaznamenáváme, k jak velkému teplotnímu rozdílu dochází během pečení.

Kuře: čerstvé kuře o hmotnosti přibližně 1800 g (+/- 200 g) jsme pekli podle instrukcí v návodu. Při pečení jsme nepoužili žádný tuk, sůl ani dochucovadla.

Malé koláčky: na upečení 30 až 40 koláčků jsme použili 340 g másla, 340 g cukru, 300 g vajíček, 450 g pšeničné mouky, 15 g prášku do pečiva a 6 g soli. Test koláčků probíhal podle normy IEC 60350-1, aby bylo možné hodnotit rovnoměrnost zbarvení a distribuci tepla horizontálně i vertikálně.

Piškotový dort: na upečení korpusu jsme použili 100 g pšeničné mouky, 100 g kukuřičné mouky, 3 g prášku do pečiva, 150 g cukru, 3 vejce a 30 ml vody. Test probíhal podle normy IEC 60350-1. Test jsme provedli i na dvou úrovních.

Efektivita grilu: trouba byla na pět minut předehřáta s nastavenou maximální teplotou pro grilování a pak byl do ní vložen rošt pokrytý bílým toastovým chlebem. Test byl opět proveden podle normy ICE 60350-1.

Obsluha

Hodnocení zahrnuje práci s kontrolním panelem, nastavení časovače, ovládání automatických i nastavitelných programů, manipulaci s dvířky, viditelnost do trouby v průběhu pečení, vkládání a vyjímání pokrmů, údržbu trouby ručním čistěním a také hodnocení návodu k použití.

Spotřeba elektrické energie

Měřili jsme spotřebu energie v průběhu fáze předehřevu trouby a všech pečicích programů. A samozřejmě nás zajímala spotřeba elektrické energie i v pohotovostním režimu a při odloženém spuštění.

Hlučnost

Hodnotí tři osoby v průběhu předehřívací fáze v režimu horký vzduch a poté při fázi ochlazení se zapnutým ventilátorem.

Bezpečnost

Testy bezpečnosti částečně vycházejí z normy EN 60335-2-6. Skládaly se z bezpečnosti před úrazem elektřinou, tepelné a mechanické bezpečnosti.

Při zkoušce tepelné bezpečnosti jsme měřili teplotu přístupných částí trouby (skleněných dvířek, kontrolního panelu, madla).

Text „Jak testujeme“ zobrazuje nejnovější testovací program. „Jak testujeme“ pro výrobky testované podle starších testovacích programů naleznete u příslušného článku s testem.

Přihlásit