Jak testujeme mobilní telefony

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení

  • fotoaparát a kamera: 20 %
  • telefon: 20 %
  • psaní: 5 %
  • hovory: 10 %
  • obsluha: 20 %
  • internet: 10 %
  • hudební přehrávač: 10 %
  • navigace: 5 %

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Poznámka

V průběhu roku 2018 došlo k revizi testovacího programu. Výsledky dříve otestovaných modelů jsme přepočítali dle upravených hodnotících kritérií. Jejich hodnocení se tak může od původní publikace v některých ohledech mírně lišit.

Telefon

Měření kvality příjmu signálu při držení telefonu v ruce u ucha, zhodnocení využitelné paměti a možností připojení, měření výdrže baterie v různých situacích a posouzení kvality vestavěných reproduktorů.

Obsluha

Posuzovány vlastnosti přístrojů důležité při každodenním používání: mimo jiné snadnost zadávání textu či pohyb v menu, dále mobilita telefonu (hmotnost, rozměry a tvar přístroje, možnosti uzamčení kláves a displeje).

Dále hodnocena kvalita displeje (rozlišení, kontrast a jas, čitelnost za jasného i nižšího osvětlení a při pohledu ze stran) a přesnost i citlivost dotykového displeje.

V rámci testu odolnosti byla posuzována odolnost vůči zmoknutí ve speciálním sprchovacím zařízení (vystavení dešti po dobu 5 minut; vodotěsné telefony byly navíc ponořeny do válce s vodou), odolnost vůči pádu (vystavení 100 pádům z výšky 80 cm ve speciálním otočném bubnu), odolnost vůči poškrábání a také kvalita dílenského zpracování.

Fotoaparát a kamera

Kvalita snímků (ostrost, kontrast, barevná reprodukce) je testována za denního a nízkého osvětlení. Hodnoceno je rovněž zpoždění závěrky (doba uplynulá mezi stisknutím spouště a pořízením snímku) a prodleva mezi dvěma následujícími snímky, obsluha či možnosti fotoaparátu.

Hodnocena je také kvalita videa pořízeného za denního světla, kvalita zvukového záznamu a možnosti videokamery.

Hudební přehrávač

Kvalitu zvuku jsme posuzovali při poslechu hudebních ukázek s dodávanými i profesionálními sluchátky. Dále byla hodnocena obsluha a možnosti přehrávače či přenos hudebních souborů.

Internet

Posuzována rychlost datového přenosu (stahování a uploadu dat) a obsluha prohlížeče, včetně zadávání adres a textu, funkce přibližování obrazu, navigace webovými stránkami, práce se záložkami, historií či více otevřenými panely. Dále hodnoceny možnosti deaktivace připojení (GPS, mobilní data, wi-fi, aktivace režimu v letadle).

Hovory

Posouzení kvality zvuku při hovoru (tj. mikrofonu a reproduktoru telefonu), dále práce s kontakty, příchozími a zmeškanými hovory.

Psaní

Snadnost zadávání textu (práce s virtuální klávesnicí, zadávání speciálních znaků, psaní pomocí swype), psaní a odesílání SMS a e-mailů.

Navigace

Testováno pouze s navigací dodávanou při koupi. Posouzení navigace pro pěší, autonavigace (navigování s hlasovými pokyny), rychlosti nalezení satelitů, přesnosti určení polohy či hlasitosti reproduktorů při navigování.

Přihlásit