Jak testujeme kapsle do myčky

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení

  • účinnost mytí: 60 %
  • vzhled umytého nádobí: 40 %

Účinnost mytí

Jsme zjišťovali jako průměrný výsledek ze tří umytí. Na myčce byl nastaven hodinu trvající program, který zahrnoval 30 minut mytí při teplotě 50°C, 5 minut studeného oplachu, 15 minut horkého oplachu a 10 minut sušení. Do myčky byla přivedena tvrdá voda o tvrdosti 15±1 °dH. Aby se laboratoř co nejvíce přiblížila reálným podmínkám mytí nádobí, přidali do každého mycího cyklu i 50 g balastních nečistot (směs margarínu, loje, fritovacího tuku, sádla, rostlinného oleje, vajec, kečupu, hořčice, smetany, polotučného mléka, kukuřičného škrobu, mouky a kyseliny benzoové) simulujících zbytky z nádobí. V rámci měření jsme sledovali, jak si tablety poradí s odstraněním čtyř typů nečistot.

  • Bělící schopnosti jsme prověřovali na 6 šálcích znečištěních čajem. Modelovala jej směs připravená z 30 g čaje, 2 litrů vody a 0,1 ml síranu železnatého.
  • Odstraňování odolných skvrn otestovalo 6 sklenic znečištěných připáleným polotučným mlékem.
  • Škrobovité nečistoty modelovalo 6 hlubokých talířů, na každý byly rozetřeny 3 g ovesné kaše vyrobené z 50 g ovsa, 250 ml polotučného mléka a 750 ml vody.
  • Posledním typem skvrn byly bílkovinné nečistoty. K simulaci jsme použili šest plátů nerezového plechu, na každý z nich bylo rozetřen 1 g vaječného žloutku.

Účinnost umytí se ve všech případech vyhodnocovala vizuálně porovnáním s referenčními obrázky.

Vzhled umytého nádobí

Tři čisté sklenice na víno a tři skleněné poháry na vodu jsme nechali pětkrát po sobě umýt v myčce za stejných podmínek, v jakých se testovala účinnost mytí. Po 30 minutách od skončení mycího cyklu byly sklenice umístěny do tmavého boxu a prosvíceny slabým světlem. Zde se sledovalo, zda po několikanásobném umytí zůstanou na povrchu sklenic stopy v podobě skvrn a dále míra lesku skla. Míru zanechaných skvrn vyjádřila stupnice od pěti (beze stop) do nuly. Lesk se hodnotil na stupnici od 10 (vysoký lesk) do nuly.

Přihlásit