Jak testujeme videokamery

V TESTU: 22 Mini-DV, 2 Digital-8, 7 DVD a 2 modely s paměťovými kartami.

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Kvalita obrazu 35 %, autofokus 5 %, fotofunkce 5 %, kvalita zvuku 20 %, obsluha 20 %, mnohostrannost 10 %, délka provozu 5 %.
 • Kvalita obrazu
  Snímky / nahrávky: dva odborníci a tři zainteresovaní laici ve vizuálním testu posuzovali hrané scény, nahrané za denního světla a za lehké oblačnosti, a rovněž při umělém osvětlení na vysoce kvalitní obrazovce. Kritéria posuzování: ostrost obrazu, věrnost zobrazení barev, dojem z obrazu. Citlivost na světlo se stanovovala při působení 65 a 5 Lux a při infračerveném osvětlení. Rozlišení: analogické prostřednictvím videoměření, digitální při zobrazení na PC. Výkon rozlišení při minimální, střední a maximální ohniskové vzdálenosti ve středu obrazu i v rozích obrazu. Testována stabilizace obrazu při telezáznamech, při náklonu i přibližování objektivem na definovaném, elektrodynamickém vibračním zkušebním zařízení, imitujícím otřesy a chvění; testovány negativní vlivy stabilizace obrazu z hlediska velikosti obrazu, ostrosti obrazu a obrazového šumu.
 • Autofokus
  Dva odborníci prováděli test autofokusu v praktickém provozu při různých ohniskových vzdálenostech, při normální a nízké intenzitě osvětlení, a rovněž při ztížených poměrech kontrastu i manuálním zaostřování.
 • Fotofunkce
  Tato zkouška zahrnovala vizuální test při denním světle i umělém osvětlení, a to prostřednictvím dvou testujících odborníků, dále rozlišení, šumy, rozložení jasu, zkreslení, přesnost hledáčků, zábranu spuštění, a rovněž přenos dat přes USB.
 • Kvalita zvuku
  Záznam s integrovaným i externím mikrofonem: s pomocí integrovaných mikrofonů provedeny dva záznamy (řeč a komorní hudba). Subjektivní porovnání pak provedli tři odborníci. Stejným způsobem probíhaly zkoušky přes externí mikrofon. Rušivý hluk mechanismu kamery a bzučení objektivu, zachycené vestavěným mikrofonem, byly zaznamenány a následně se posuzoval jejich vliv na kvalitu zvuku. Nakonec se posuzovala citlivost na vítr (s i bez filtru proti větru), a to na základě objektivních měření a subjektivních vjemů.
 • Obsluha, manipulace
  Zkoušející odborníci hodnotili návod – zpracování, členění, srozumitelnost, přehlednost, záznam – vkládání a vyjímání paměťových médií / baterií, obsluha zoomu a tlačítka nahrávání, manuální nastavení ostrosti, obsluha menu, poloha kamery v ruce, reprodukci – paměťové funkce, rozpoznatelnost nastavených funkcí, stabilita kamery, připojování kabelů. V případě dálkového ovládání provedena kontrola jeho dosahu (směr, vzdálenost). Monitor a hledáček – mimo jiné přizpůsobení hledáčku oku pozorovatele, kvalita obrazu podle čitelnosti, světlosti, kontrastu, ostrosti. Vyhodnocení doby náběhu přístroje a přenos dat do PC (WinXP; USB; Firewire).
 • Délka provozu
  Délka provozu na jedno nabití baterie: snímky se zapnutým monitorem (bez osvětlení), autofokus a stabilizace obrazu zapnuty, s provozem zoomu. Reprodukce se zapnutým monitorem.
 • Mnohostrannost
  Z hlediska vybavení bylo hodnoceno 55 běžných vlastností podle bodového schématu.

Přihlásit