Jak testujeme sjezdové lyže

V mezinárodním srovnávacím testu: 21 párů sjezdových lyží, z toho 11 dámských a 10 univerzálních Allround modelů.
Nákup testovaných modelů: únor/březen 2008.
Ceny: v maloobchodní síti v listopadu 2008.

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Jízdní vlastnosti 90 %, technické zkoušky 10 %.
 • Snížení hodnocení
  V případě „uspokojivé“ nebo horší tloušťky hrany mohlo být hodnocení technických zkoušek lepší jen o dvě známky.
 • Jízdní vlastnosti
  Osm testujících lyžařů (čtyři muži a čtyři ženy), mezi nimi velmi dobří, dobří a průměrní jezdci, posuzovali lyže ve smyslu normy ISO 8793. Dámské modely posuzovaly pouze ženy, univerzální Allround „unisex“ modely hodnotili všichni testující dobrovolníci.
  Posuzoval se sjezd ve velkých i malých obloucích s důrazem na schopnost „hranění“ a držení stopy. Dále testující dobrovolníci hodnotili vlastnosti lyží při použití klasického stylu, při jízdě „šusem“ a jízdě na rozbředlém sněhu.
 • Technické zkoušky
  Odolnost hrany proti vytržení se testovala pomocí nárazových zkoušek, vedených proti hraně v horizontálním směru zevnitř ven na dvou místech lyží (energií cca 17 J). Následně probíhalo měření deformace hran. Před pádovými zkouškami byly lyže uskladněny po dobu 12 hodin při teplotě -10 °C. Špička a pata lyží byla zvedána s pomocí závaží (50, 60 a 70 kg). Dále byly lyže shazovány na ocelovou desku. Hodnoceno bylo poškození lyží. Výška hran byla stanovena a posouzena na základě měření výšky (vertikálně) na středu lyží. Rovnost skluznice byla stanovena měřením lyží na špičce, středu i patce lyže.

Přihlásit