Jak testujeme televizory

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení

Obraz 40 %, zvuk 25 %, obsluha 10 %, tunery a připojení 5 %, multimediální přehrávač 5 %, nahrávání 5 %, smart TV 5 %, spotřeba elektrické energie 5 %.

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Poznámka

V roce 2016 došlo k revizi testovacího programu. Výsledky modelů publikované dříve jsme přepočítali dle upravených hodnotících kritérií. Jejich hodnocení se tak může od původní publikace v některých ohledech trochu lišit.

Obraz

Panel expertů hodnotí kvalitu obrazu z různých zdrojů při sledování vybraných scén (filmových, studiových i venkovních záběrů). Zvlášť se hodnotí obraz ve standardním a vysokém rozlišení z digitálních tunerů DVB-T/C. Satelitní obraz DVB-S se hodnotí společně pro standardní i vysoké rozlišení. Dále je posuzován obraz ze signálu ve vysokém rozlišení z HDMI zdroje a u vybraných televizorů rovněž signál v Ultra HD (případně včetně HDR funkce).

Vizuální zkoušky probíhají při optimálním nastavení obrazu: výchozím bodem tohoto nastavení je optimální jas a kontrast zjištěný při laboratorních měřeních, cílem je dosažení co nejpřirozenější reprodukce barev. Osvětlení místnosti je konstantní a odpovídá běžnému stinnému obývacímu pokoji.

Dále jsou hodnoceny pozorovací úhly (měření poklesu kontrastu a velikosti barevné odchylky v závislosti na úhlu pohledu) a vlastnosti obrazovky za přítomnosti zdrojů jasného světla.

Známka udělená za plynulost rychlých scén odpovídá optimálnímu nastavení funkce pro zlepšení plynulosti (pokud je přítomna), tedy takovému, které vede k nejlepšímu poměru mezi plynulostí a přítomností obrazových chyb (digitálních artefaktů).

Rovnoměrnost podsvícení je posuzována měřením uniformity svítivosti černého a bílého obrazu a zjištěním rozdílu mezi nejsvětlejšími a nejtmavšími oblastmi obrazovky.

Zvuk

Měření hlasitosti reproduktorů a hodnocení kvality reprodukce při poslechu klasické a populární hudby a televizního dramatu (scény obsahující dialogy a hudbu v pozadí).

Tunery a připojení

Hodnocení počtu tunerů, vstupů pro video, zvukových výstupů, přítomnosti a možností USB konektorů, zdířek na paměťové karty atd.

Obsluha

Hodnocení snadnosti instalace a nastavení (ladění kanálů, jejich ukládání a třídění, nastavení obrazu, přehlednosti, ovládání a rychlosti pohybu v menu) a běžného používání (obsluhy a doby odezvy při zapínání, přepínání kanálů a změně hlasitosti). Kromě rozvržení a funkčnosti dálkového ovládání je hodnoceno i ovládání přímo na přístroji. Hodnoceno je také používání teletextu a programového průvodce. Dále je hodnocena kvalita návodu k použití.

Multimediální přehrávač

Posouzení kvality zobrazení fotografií z USB zdroje a obsluhy prohlížeče. Dále je hodnocena kompatibilita zabudovaného přehrávače videa s nejčastějšími formáty videa, tedy se soubory získanými z internetu a pořízenými kvalitními současnými videokamerami, fotoaparáty a chytrými telefony. Nakonec se posuzuje snadnost a možnosti připojení k domácí počítačové síti.

Nahrávání

Hodnocení obsluhy a možností funkce záznamu vysílání na externí úložiště, dále pak funkce časového posunu.

Smart TV

Čím dál více televizorů disponuje připojením k internetu. To umožňuje používat řadu aplikací a také internetový prohlížeč. V testu je hodnoceno rozvržení a obsluha smart menu či použitelnost obchodu s aplikacemi. Dále je posuzována snadnost a rychlost obsluhy internetového prohlížeče ve srovnání s chytrým telefonem či tabletem, a to s nejvhodnějším přibaleným dálkovým ovladačem.

Spotřeba energie

Spotřebu elektrické energie měříme během provozu ve výchozím a optimálním nastavení obrazu a v režimu stand-by. Hodnotíme energetickou účinnost televizoru, kromě absolutní spotřeby energie tedy bereme v potaz mimo jiné velikost obrazovky.

3D

Hodnocení 3D obrazu při sledování filmu z blu-ray disku. Posuzována je mimo jiné stabilita obrazu (změny jasu, kontrastu, barevnosti a kvality efektu při pohybech hlavy), zdvojení obrazu neboli crosstalk (četnost a viditelnost „duchů“ a nechtěných „stínů“ v obrazu) a dojem hloubky 3D obrazu.

Přihlásit