Jak testujeme opalovací přípravky

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení

Ochrana 60 %, kosmetické vlastnosti 20 %, uživatelské instrukce 10 %, potenciálně rizikové látky 10 %.

Ochrana

Měření UVA: ISO 24443:2012(E)
Měření SPF: ISO 24444:2010(E)

UVB záření způsobuje spálení kůže a rakovinu kůže, UVA záření stárnutí kůže, při vysokých dávkách rakovinu kůže.

Na kvalitu opalovacího přípravku nelze pohlížet podle toho, zda se při jeho používání spálíte, nebo ne, poškození pokožky nemusí být ihned viditelné!

Potenciálně rizikové látky

Hodnocení deklarovaného složení (INCI) jednotlivých přípravků tak, jak je uvedeno na obalech. Nežádoucí jsou ty látky, jež byly vyhodnoceny jako látky s potenciálním vlivem na hormonální systém (endokrinní disruptory) a látky, které jsou častými alergeny.

Kosmetická kvalita

Skupina deseti dobrovolníků hodnotila kosmetické vlastnosti přípravků: roztíratelnost, rychlost vstřebávání, bílé skvrny, lepkavost, mastnost, vůně, celkový dojem.

Uživatelské instrukce

Zjišťovali jsme, zda na obalech výrobků jsou uvedeny potřebné pokyny, které spotřebitele vedou k účelnému a vhodnému použití, jako jsou správné množství, pokyny pro aplikaci a opakovanou aplikaci, varování před přílišným pobytem na slunci apod. Hodnoceny byly pokyny k používání v českém jazyce, jejich úplnost a čitelnost a jejich umístění přímo na obalu výrobku. Součástí hodnocení je také označení výrobků podle doporučení Evropské komise ze září 2006.

Přihlásit