Jak testujeme zvuky

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení

Kvalita zvuku 50 %, komfort 31,5 %, únik zvuku do okolí 10 %, zpracování 3,5 %, vybavenost  5 %.

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě tedy nemusí celková známka odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Kvalita zvuku

Poslechových testů se účastnila pětice zkušených posluchačů různého věku a hudebních preferencí. Hodnocení probíhalo při přehrávání série záznamů pokrývajících žánry populární hudby, jazzu, klasiky či mluveného slova.

Komfort

Velmi důležitý, zvláště pak při delším poslechu, je také komfort. Sluchátka by například neměla nikde příliš tlačit nebo samovolně sklouzávat z hlavy či vypadávat z uší.

Pětičlenná porota při poslechu hodnotila také celkovou pohodlnost sluchátek, včetně snadnosti nasazování a sundavání, zda sluchátka dobře sedí, nakolik překáží kabel, dále též do jaké míry se přes kabel do sluchátek přenášejí mechanické hluky způsobené pohybem a třením o oděv. Posuzována byla také snadnost identifikace levého a pravého sluchátka pohledem a hmatem.

Únik zvuku

Některá sluchátka více propouštějí zvuk, což může obtěžovat okolí, zatímco jiná úniku zvuku dokážou bránit lépe. V laboratoři jsme akustický únik sledovali s využitím kalibrovaného umělého ucha a krom toho došlo i na jeho subjektivní posouzení při běžném použití.

Zpracování

Naši posuzovatelé se zaměřili také na kvalitu konstrukce, použité materiály či upevnění kabelů i jejich náchylnost k zamotání a snadnost opětovného rozpletení.

Vybavenost

Zhodnocení výbavy, tedy přítomnosti ovládání na kabelu či sluchátkách, mikrofonu pro účely telefonování, funkce aktivního elektronického potlačování okolních hluků, skládací konstrukce, přepravního pouzdra nebo identifikace levého a pravého sluchátka.

Přihlásit