Jak testujeme vysavače

V testu: 17 vysavačů (včetně jednoho konstrukčně shodného). Tři modely byly testovány jak s klasickou hubicí, tak s elektrickým rotačním kartáčem. Jeden model byl testován s prachovým sáčkem a rovněž s nádobou na prach. Dva z testovaných vysavačů jsou vybaveny vodním filtrem.

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Vysávání 45 %, obsluha / ovládání 30 %, vlastnosti z hlediska životního prostředí 15 %, trvanlivost (životnost) 10 %.
 • Snížení hodnocení
  Bylo-li vysávání »uspokojivé« nebo horší, celkové hodnocení kvality nemohlo být lepší. Skupina zkoušek zaměřených na vysávání mohla být hodnocena maximálně o jednu známku výše než odstraňování prachu z koberce, tvrdé podlahy, a maximálně o dvě známky výše než odstraňování vláken z čalounění. Byla-li schopnost zadržovat prach »dostatečná« nebo horší, vlastnosti z hlediska životního prostředí nemohly být lepší. Byla-li spotřeba el. energie »dostatečná« nebo horší, vlastnosti z hlediska životního prostředí mohly být lepší maximálně o jednu známku. Celkové hodnocení kvality bylo v případě »dostatečných« vlastností z hlediska životního prostředí sníženo o půl známky. Byla-li dlouhodobá zátěžová zkouška motoru »dostatečná« nebo horší, životnost nemohla být lepší. V případě »dostatečného« výsledku zkoušek nárazem a pádem mohla být životnost lepší maximálně o půl známky. Celkové hodnocení kvality mohlo být v případě »nedostatečného« nebo »dostatečného« hodnocení životnosti lepší maximálně o jednu známku. Obsluha a manipulace mohla být v případě »dostatečného« vysávání koberce lepší maximálně o jednu známku.
 • Vysávání
  Pohlcování prachu: V návaznosti na EN 60312 bylo vysáváno definované množství prachu z koberců Wilton a Dura-Cord, tkaných strojově ze syntetických hebkých a pružných vláken; dále ze stěn, hladkých tvrdých podlah a ze štěrbin. Zkoušky na koberci Dura-Cord se prováděly s novými a plnými prachovými sáčky (100 a 400 g prachu typu DMT 8). Když byla absorpční schopnost filtru nižší než 400 g, byl sáček natolik zaplněn, aby podtlak činil 40 % výchozí hodnoty. Vlákna se vysávala z koberce a čalounění.
 • Obsluha, ovládání
  Pět laiků posuzovalo mimo jiné vysávání na koberci a na hladké podlaze, vysávání čalounění a schodišť, regulaci výkonu sání, kluznost vysavačů, výměnu sáčků a filtrů, indikaci výměny filtrů, montáž a demontáž, spínače, rukojeti, čištění trysek, transport a uskladnění, návod k použití.
 • Vlastnosti z hlediska životního prostředí
  Schopnost zadržovat prach: Měřil se obsah prachových částic ve vzduchu, který vycházel z vysavačů. Hluk: Měřil se akustický výkon při maximálním výkonu sání na koberci, dále byl proveden subjektivní poslechový test pěti osobami při vysávání
  na koberci a na tvrdé podlaze. Spotřeba el. energie: Měřila se spotřeba energie při vysávání na kobercích z vlny a veluru.
 • Životnost
  Nárazová zkouška na prazích a sloupech (500 cyklů). Pádová zkouška kobercové/podlahové trysky (1200 pádů z výšky 80 cm). Zkouška kabelového navijáku a upevnění kubice (40 000 výkyvů s napnutým připojovacím hrdlem). Zmačknutí trubek, hadic a vedlejší regulace vzduchu (10 s se zátěží 70 kg). Kromě toho byl proveden test doby provozu (běhu) motoru v trvání více než 600 hodin a pádový test z výšky při nošení.

Přihlásit