Jak testujeme fototiskárny

Ve společném mezinárodním testu: 13 maloformátových fototiskáren pro formát 10x15 cm. Fotografie se zhotovovaly s použitím sad doporučených výrobcem tiskárny (inkoust nebo transferová fólie) a papíru.

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Tisk 40 %, náklady na jednu fotografii (výtisk) 25 %, obsluha 15 %, mnohostrannost 15 %, vliv na životní prostředí 5 %.
 • Snížení hodnocení
  Hodnocení v kategorii Vliv na životní prostředí nemohlo být lepší než hodnocení v kategorii Spotřeba elektřiny, pokud toto bylo pouze »dostatečné« nebo horší. Při známce »dostatečně« u Vlivu na životní prostředí bylo celkové hodnocení kvality sníženo o polovinu známky, při »nedostatečně« o celou známku.
 • Tisk
  Tiskly se různé fotografie v rozlišení tři a sedm megapixelů zhotovené jedním referenčním fotoaparátem, jejichž kvalitu hodnotili čtyři odborníci. Při standardním nastavení fototiskárny se tisklo buď přímo z digitálního fotoaparátu (v dokovací stanici nebo přes USB kabel), nebo z paměťové karty (za pomoci čtečky karet v tiskárně) či z počítače (Windows XP). Přitom byla zjišťována a hodnocena rychlost tisku. Odolnost fotografií vůči vlhkosti se testovala 24 hodin po vytištění nanesením kapek vody a sledováním stop při stékání a chování při vysychání. Odolnost vůči působení světla byla simulována uložením do osvětlovací skříně Macbeth po dobu šesti týdnů.
 • Náklady na jednu fotografii (výtisk)
  Náklady byly zjištěny pro sadu barev / papíru doporučenou výrobcem. Sady s malým počtem kusů vyjdou dráž, ale platí to také tehdy, pokud se na fotografiích častěji objevuje jedna barva a příslušný zásobník se předčasně vyčerpá. Tiskla se barevně neutrální směs fotografií na bezokrajový formát 10x15 cm.
 • Obsluha
  Tři odborníci hodnotili manuály: aktuálnost, přehlednost, jazyk, úplnost a srozumitelnost. Uvedení do provozu a každodenní použití: umístění, připojení, instalace potřebného software a základní nastavení ovladačů tiskárny. Práce s papírem a obsluha při tisku z fotoaparátu, paměťové karty (displej a menu) a z PC. Přeprava: zejména velikost a hmotnost fototiskárny, ale také detaily jako existence ucha na přenášení a počet jednotlivých dílů.
 • Mnohostrannost
  Mimo jiné: nabízené typy rozhraní, čtečky karet a displej, funkce jako ořez fotografií a vylepšení obrazu; infračervené porty nebo Bluetooth, různé formáty papíru, jakož i volitelný provoz na akumulátory / baterie.
 • Vliv na životní prostředí
  Hluk: zkoušky poslechem třemi odborníky během zatahování papíru a tisku. Spotřeba elektřiny: příkon v režimu stand-by a ve vypnutém stavu (síťový přívod zapojen
  do zásuvky).

Přihlásit