Jak testujeme aku šroubováky

V MEZINÁRODNÍM TESTU: 15 aku vrtacích šroubováků a 3 aku šroubováky.

 • PODÍL SKUPIN ZKOUŠEK NA CELKOVÉM HODNOCENÍ
  Funkce 45 %, obsluha / manipulace 25 %, dlouhodobý zátěžový test 15 %, životní prostředí a zdraví 10 %, bezpečnost 5 %.
 • SNÍŽENÍ HODNOCENÍ
  V případě »uspokojivé« nebo horší funkce nemohlo být celkové hodnocení kvality lepší. Pokud byla výdrž na jedno dobití baterií jen »dostatečná« nebo horší, mohlo být hodnocení funkce lepší maximálně o jednu známku. Při »nedostatečné« bezpečnosti nemohlo být celkové hodnocení kvality lepší. Celkové hodnocení kvality bylo sníženo o půl známky, pokud bylo hodnocení za životní prostředí a zdraví »dostatečné«. Pokud byl typ aku baterie a/nebo pokud byla spotřeba proudu v momentě dobité baterie »dostatečná« nebo horší, mohlo být hodnocení za životní prostředí a zdraví lepší maximálně o jednu známku.
 • FUNKCE
  Vrtání (bez předvrtání, maximální rychlost): vápencový pískovec (6mm vrták, hloubka vrtání 30mm, 150 N axiální síla), bukové dřevo (6mm vrták, hloubka vrtání 40mm, 100 N axiální síla) a ocel (6mm vrták, hloubka vrtání 5 mm, 150 N axiální síla). •roubování: borové dřevo (vruty 3x 40, 6x 80 a 8x 80 bez předvrtání) a ocel (samořezné šrouby 6,3x 16, předvrtání 5,2 mm, hloubka vrtání 5 mm). Výdrž baterií na jedno nabití: posuzoval se maximální možný počet vrtů a šroubování podle normálního a krátkodobého dobíjení (15 minut) a rovněž samovolné vybíjení plného akumulátoru během 30 dní skladování v suchých teplých místnostech.
 • MANIPULACE
  Tři odborníci přezkoumali návod k obsluze, včetně bezpečnostních pokynů a pokynů k ochraně životního prostředí podle jednotného schématu. Zručnost a šikovnost, přátelskost vůči uživateli: hodnotila se mimo jiné rukojeť a plášť přístroje, akumulátor a nabíječka, dále doba dobíjení, hmotnost a vybavení (např. sklíčidla, počet akumulátorů, možnost úschovy klíčů, šroubů a vrtáků, vypínač pro rychlé zastavení přístroje, indikace stavu dobití baterie, žárovka).
 • DLOUHODOBÝ ZÁTĚŽOVÝ TEST
  Dlouhodobý test motoru až se 3000 zátěžovými cykly. Jeden cyklus sestával ze střídavé zátěže, příslušných vrtů do dřeva a kovu a rovněž ze šroubování do dřeva, s fázemi chodu naprázdno a klidu.
 • ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ A ZDRAVÍ
  Posuzovaly se typy akumulátorů z hlediska zátěže pro životní prostředí. Měřila se spotřeba proudu při dobíjení ve spoludodávané dobíječce. Testovaly se rukojeti z hlediska obsahu polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU) a ftalátů.
 • BEZPEČNOST
  Pokud přístroje neobstály v kontrole vybraných aspektů ve smyslu normy EN 60335-2-29, nemohla být bezpečnost lepší než »dostatečná«. Pokud při vrtání do kabelu pod napětím byla sklíčidla nebo pláště převodovek pod napětím, nemohla být bezpečnost lepší než »uspokojivá«.

Přihlásit