Jak testujeme batohy

V TESTU: 15 batohů zakoupených v běžné obchodní síti. Zkoušky a odborné posouzení z uživatelského hlediska provedl Strojírenský zkušební ústav, odštěpný závod v Jablonci nad Nisou.

PROVEDENÍ: Zjišťovalo se, zda se na výrobcích nevyskytují ostré hrany, otřepy a výčnělky, které by mohly ve styku s uživatelem způsobit zranění.

PEVNOST: Při této zkoušce byla zjišťována pevnost batohů (popruhů, švů, materiálů) při vložené zátěži o hmotnosti, kterou udává výrobce jako maximální. U batohů, u kterých tato zátěž není uvedena, byla zvolena zátěž na horní hranici uvedených hodnot zátěží od výrobců (tzn. 12 kg) + 2 kg navíc jako „bezpečnostní rezerva“.

  • Statická zkouška: Zatížené batohy byly zavěšeny za popruhy po dobu 1 hodiny. Zjišťovalo se, zda po této době vykazují poškození, které by bránilo v jejich bezpečnému používání.
  • Dynamická zkouška: Zatížené batohy byly zavěšeny za popruhy po dobu 15 minut na zkušebním zařízení, které imitovalo rázy, které vznikají např. při popoběhnutí, poskočení, apod. Zjišťovalo se, zda po této zkoušce vykazují poškození, které by bránilo v jejich bezpečnému používání.

NEPROMOKAVOST (VODĚODOLNOST): Na batohy působily umělé vodní srážky v intenzitě rovnající se běžnému dešti; doba kropení 15 minut. Poté se zjišťoval průnik vody do vnitřních prostorů (hlavního úložného prostoru a vnějších kapes).

FUNKČNOST: Tato zkouška byla zaměřena na praktické používání batohů. Byly sledovány následující parametry:

  • jak batoh „sedí“ na zádech (pohodlnost, polstrování, „pevná záda“, přední zapnutí, atd.)
  • ramenní popruhy (tvar, pohodlnost, polstrování, délkové přestavení, atd.)
  • odvzdušnění zad
  • vybavenost batohů (kapsy, karabinky, popruhová oka, možnosti využití vodního rezervoáru a discmana, praktické průchodky, atd.)

Zkouška provedena zkušebními osobami (muži – 186 cm a 182 cm). Batohy obsahovaly zátěž o hmotnosti zvolené v souladu se zkouškou pevnosti. Výsledné poznatky a názory byly prakticky shodné a zahrnovaly i fakt, že se jedná o batohy pro každodenní nošení do přírody i do města.

Přihlásit