Jak testujeme běhání

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení

Funkční vlastnosti 35 %, odolnost/životnost 25 %, praktické zkoušky 40 %.

Limity hodnocení

Špatné známky ve zkoušce odolnosti materiálu proti oděru a v odolnosti/životnosti limitují celkové hodnocení, které pak neodpovídá váženému průměru dílčích hodnocení.

Odolnost barev proti potu neboli stálost barev jsme měřili podle normy ČSN EN ISO 105-E04.

Náchylnost tkaniny ke žmolkování nebo tvorbě chloupků (rozvláknění povrchu) jsme testovali podle normy ČSN EN ISO 12947-2. Na speciálnímpřístroj, který se používá na testování odolnosti tkaniny proti tvorbě žmolků, se na čtyři bílé textilní plochy přichytí testovaný materiál, potom se na přístroj přiloží červená deska, kam se do otvorů připevní další textilní disky, a začne proces mechanického tření.

Propouštění vlhkosti jsme měřili podle standardní testovací metody ASTM 96-E-00. Kalhoty jsme navlékli na speciální misku s určitým množstvím vody, kterou jsme pak na 24 hodin umístili do testovací komory o teplotě 23 °C a 85procentní vlhkosti. Po vyjmutí jsme měřili objem odpařené vody v gramech na hodinu a metr čtvereční.

Pružnost a pevnost tkaniny (tahové vlastnosti plošných textilií) jsme zjišťovali za použití metody Strip – podle normy ČSN EN ISO 13934-1. Testovaný kus materiálu byl na obou koncích (dvou místech) upevněn do přístroje (Instron), který ho natahoval. Při přetržení byla zaznamenána maximální síla. Pružnost a pevnost kalhot jsme testovali jak v podélném, tak příčném směru.

Elasticita materiálu byla také měřena za pomoci přístroje Instron, který testovaný pruh látky 50krát opakovaně natahoval a uvolňoval. Po 1, 5, 10, 20, 30, 40 a 50 cyklech jsme sledovali, jestli se látka oproti původní délce neprodlužuje, a neztrácí tak elasticitu.

Praktických zkoušek se účastnilo celkem 19 zkušených běžců (devět žen a deset mužů). Každý vyzkoušel tři modely, přičemž všechny oblékl alespoň třikrát. Hodnotili komfort nošení a detaily jednotlivých modelů, celkový dojem, a pokud to bylo na místě, připojovali také doporučení ke koupi.
 

Přihlásit