Jak testujeme videa

Podíl zkoušek na celkovém hodnocení

Obraz 70 %, obsluha 20 %, vztah k životnímu prostředí 10 %.

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Obraz

Dva experti a tři zkušení laici hodnotili mimo jiné ostrost, reprodukci barev, kontrast a celkový dojem obrazu ve formátu 16:9 promítaného na kvalitní matné plátno o šířce 1,5 metru. Pro film a sport a 3D byly použity filmové ukázky včetně tmavších scén, záběrů na lidskou pleť či pasáží obsahujících rychlé pohyby. Při hodnocení grafiky byla promítána prezentace se sytějšími i méně sytými barvami, odstíny šedé i černobílými vzory. Dále byly posuzovány testovací studiové fotografie, snímek exteriéru a portrét.

Vizuální zkoušky probíhaly při použití příslušného doporučeného režimu obrazu. Hodnocení fotografií bylo zopakováno po kalibraci, při které se testující pokusily dosáhnout co nejlepší kvality obrazu ručním nastavením jasu, kontrastu a barev.

Hodnocení použitelnosti ve světlém prostředí vychází z měření světelného toku v běžném režimu dle standardu IEC EN 61947-1. V rámci technických testů došlo mimo jiné na měření kontrastu, distribuce jasu a světelného toku v různých režimech či na posouzení chromatické aberace.

Obsluha

Hodnocení struktury, úplnosti a srozumitelnosti návodu k použití. Dále byla posuzována snadnost instalace (přístup ke konektorům, kvalita ovládacích prvků na přístroji či přítomnost a rozsah funkce posun objektivu) a údržby (čištění přístroje, výměna lampy a vzduchového filtru). V sekci běžné používání hodnocena obsluha při sledování filmu, zejména s ohledem na přehlednost menu, snadnost úpravy nastavení obrazu, výběr zdroje signálu apod. Součástí zkoušek bylo rovněž zhodnocení dálkového ovladače z hlediska kvality, velikosti a značení tlačítek či například spolehlivost reakcí projektoru v případě, že ovladač nemíří přímo na přístroj, ale na plátno.

Vztah k životnímu prostředí

Měření provozní hlučnosti probíhalo ve čtyřech místech v okruhu jednoho metru od projektoru, a to jak v běžném, tak ekonomickém režimu. Hlučnost byla také subjektivně hodnocena dvěma osobami. Spotřeba elektrické energie byla měřena v běžném, ekonomickém a stand-by režimu. Dále jsme měřili maximální teplotu povrchu projektorů po hodině provozu. Testující rovněž posuzovali riziko zranění při operaci s přístroji (zejména přítomnost ostrých rohů a hran). Nakonec jsme hodnotili informace o likvidaci lampy, které jsme hledali v dostupných dodávaných dokumentech (lampy obvykle obsahují rtuť, a je tedy na místě spotřebitele adekvátně informovat o tom, jak s lampou po skončení životnosti nakládat).

Přihlásit