Jak testujeme řetězové pily

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení motorových pil

Řezání 45 %, obsluha 25 %, kvalita výrobku 10 %, hlučnost a spotřeba el. energie 10 %, instrukce 5 %, bezpečnost 5 %.

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení elektrických a akumulátorových pil

Řezání 39,1 %, obsluha 21,7 %, kvalita výrobku 8,7 %, hlučnost a spotřeba el. energie 8,7 %, instrukce 4,3 %, bezpečnost 4,3 % a baterie 13 %.

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Výbava

Zkoumali jsme veškeré prvky výbavy a různé technické vymoženosti – například beznářaďový systém napínání řetězu, typ mazání řetězu, způsob ostření řetězu, typ motorové brzdy, přítomnost pojistek proti přehřátí nebo mechanickému poškození, typ spojky a další součásti pil.

Instrukce

Hodnotili jsme bezpečnostní instrukce v návodu (jejich srozumitelnost a přehlednost) a obsah balení.

Hlučnost a spotřeba provozních kapalin

Měřili jsme hlučnost pil a spotřebu provozních kapalin (benzínu a motorového oleje). U akumulátorových pil testujeme dobíjecí sadu – nabíječku (rychlost nabíjení a spotřebu v pohotovostním režimu), typ baterie a její kapacitu.

Bezpečnost

Řetězovou brzdu jsme testovali u všech modelů podle normy ISO 13772. Bezpečnostní prvky jsme porovnávali s bezpečnostními požadavky normy ISO 11681-1.

U motorových řetězových pil jsme prověřovali například pevnost a odolnost rukojetí a držadel, přítomnost ozubeného nárazníku na konci vodicí lišty, kryt řetězu, spojku, startér, výfukové plyny nebo mazání řetězu.

U elektrických a akumulátorových pil jsme prověřovali bezpečnostní instrukce na přístroji, proces uvedení pily do provozu, elektrickou izolaci a kabeláž a mechanickou odolnost.

Výkon a praxe

Měřili jsme váhu (včetně provozních kapalin), maximální průřez, délku kabelu (u elektrických pil), kapacitu a provozní dobu baterie (u akumulátorových pil).

Při praktických zkouškách jsme nechali s jednotlivými modely pracovat tři osoby: jednoho profesionála, jednoho zkušeného uživatele a jednoho začátečníka.

Řezali jsme suché dřevo o průměru 10 centimetrů a měřili, kolik kusů za minutu nařežeme. Dále jsme řezali čerstvé dřevo o průměru 20 a 30 centimetrů. Celkový výsledek jsme převedli na jednotky cm2/s.

Motorové pily jsme vzali také do lesa na těžké práce. Káceli jsme s nimi stromy, odvětvovali a porcovali dřevo podélně i příčně.

Testující hodnotili po praktických zkouškách řetěz a také konstrukční vlastnosti přístroje.

Obsluha

Každý model hodnotili nejméně tři osoby. Zajímalo nás doplňování provozních kapalin, údržba řetězu a také dobíjení baterie. Při řezání jsme se soustředili na celkový komfort používání přístroje v praxi. A po výkonu jsme hodnotili náročnost údržby.

Přihlásit