Jak testujeme kávovary

V TESTU: 11 překapávačů, 7 se skleněnou konvicí, 4 s termoskou.

 • PODÍL SKUPIN ZKOUŠEK NA CELKOVÉM HODNOCENÍ
  Připravená káva 40 %, spařování 20 %, obsluha / manipulace 30 %, vlastnosti z hlediska životního prostředí 5 %, cizorodé látky 0 %, bezpečnost 5 %.
 • SNÍŽENÍ HODNOCENÍ
  Celkové hodnocení kvality mohlo být v případě »dostatečné« obsluhy maximálně o jednu známku lepší. Byl-li kávovar »dostatečný« při každodenním používání, nemohla být manipulace s ním lepší. V případě »dostatečných« vlastností z hlediska životního prostředí bylo celkové hodnocení kvality o půl známky sníženo. Byla-li při vypnutém kávovaru spotřeba elektrického proudu »dostatečná«, nemohly být vlastnosti přístroje z hlediska životního prostředí lepší. Byla-li teplota překapané kávy po ukončení vaření »dostatečná« nebo »nedostatečná«, mohlo být vaření kávy lepší maximálně o jednu známku. V případě »dostatečného« vaření kávy bylo od celkového hodnocení kvality odečteno půl známky.
 • PŘIPRAVENÁ KÁVA
  Skupina osmi degustátorů se při ochutnávání připravené kávy zaměřovala na zvláštnosti a vady v jejím vzhledu, chuti (příchutě a pachutě), sledovala okamžité pocity v ústech a poté po uplynutí delší doby. Každý degustátor ochutnával připravenou kávu z testovaného přístroje třikrát. V kávovarech se připravovala káva značky Jacobs Krönung (intenzivní aroma). Jestliže nebyly do protokolu uvedeny žádné odchylky, odpovídala káva následujícímu popisu…
  Vzhled: slabě olejnatá; velmi tmavá barva kávy.
  Vůně: velmi intenzivní, velmi objemná; káva silně pražená, téměř nepřipálená, připomíná zápach kouře, slad, obilí, nasládlá a nakyslá; žádné cizí vlastnosti.
  Chuť: velmi silná a výrazná, značný objem chuti; káva silně pražená; téměř nepřipálená, připomíná kouř, slad, obilí, působí jako stará/zvětralá, kovová, vodová, fádní a nasládlá; značně nakyslá a hořká; žádné cizí vlastnosti.
  Pocit v ústech: značně stahující a lepí v ústech; trochu připomíná pocit přítomnosti vlasů v ústech nebo pálí; neškrábe v krku.
  Příchuť/pachuť: silná a výrazná; výrazně pražená; skoro nepřipálená, připomíná kouř, slad, nasládlá, nakyslá a kovová, výrazně hořká; chuť dlouho přetrvává.
  Pocit v ústech po určité době: téměř nelepí v ústech ani neškrábe v krku.
 • SPAŘOVÁNÍ
  Doba přípravy: měřila se podle přípravy kávy do 6 a 8 šálků. Teplota kávy: měřena po uvaření minimálního a maximálního počtu porcí, a rovněž po 30 minutách přihřívání nápoje s polovičním množstvím porcí. Při minimálním počtu šálků se termosky před použitím vyplachovaly horkou vodou. Obsažený extrakt v hotové kávě se zjišťoval po vaření s maximálním i minimálním počtem šálků.
 • OBSLUHA / MANIPULACE
  Tři odborníci a dva laici posuzovali mimo jiné návod k použití, každodenní používání (plnění vody, šikovnost zacházení s filtrem a konvicí, nalévání kávy do šálků, spínače, indikace, značky), dále čištění a odvápňování přístroje (odstraňování vodního kamene).
 • VLASTNOSTI Z HLEDISKA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
  Po celou dobu vaření kávy se subjektivně posuzovala hlučnost kávovarů. Spotřeba proudu se měřila v okamžiku, kdy byl přístroj vypnut (vypnutý hlavní spínač) i v módu provozní připravenosti: příprava 8 a 6 šálků kávy (odpovídá 1100 a/nebo 825 ml vody) a rovněž v provozu, kdy byl nápoj po dobu 1 hodiny udržován teplým.
 • CIZORODÉ LÁTKY
  Zásobník byl naplněn vodou, která v něm zůstala po dobu 12 hodin. Poté byl přístroj zapnut a v získané vroucí vodě (bez kávového prášku) se stanovovala přítomnost olova, mědi, niklu a zinku. Všechny testované přístroje vyhověly.
 • BEZPEČNOST
  Testy byly realizovány ve smyslu normy EN 60335 část 1 (2002) a část 2-15 (2005). Zkoušky se dále zaměřily na možnosti chybné obsluhy.

Přihlásit