Jak testujeme vysavače

V TESTU: 23 vysavačů, z toho 15 se sáčkovou technologií, 7 s bezsáčkovou a 1 kombinovaný. Zastoupeny jsou i dva tyčové modely.

 • PODÍL SKUPIN ZKOUŠEK NA CELKOVÉM HODNOCENÍ
  Vysávání 55%, manipulace, obsluha, údržba 35%, vztah k životnímu prostředí 10%.
 • VYSÁVÁNÍ
  Vysávání prachu: definované množství prachu bylo vysáváno z koberce Wilson (střižené syntetické vlákno); dále z rohů, hladkých tvrdých podlah a ze škvír. Zkoušky na kobercích a na podlahách se prováděly jak s prázdnými, tak plnými (400 g prachu) sáčky či prachovými boxy. Když byla absorbční schopnost nižší než 40 %, byl sáček zaplněn natolik, aby podtlak činil 40 % výchozí hodnoty. Dále se po dobu 3 minut vysávaly kočičí a psí chlupy, zabudované do koberce Wilton v poměru 50:50. Zadržování prachu: obsah prachových částic ve vzduchu vycházejícího z vysavačů.
 • MANIPULACE, OBSLUHA, ÚDRŽBA
  Pět laiků posuzovalo, jak se s vysavači manipuluje při vysávání koberců a hladkých podlah, čalounění a schodišť, dále regulaci výkonu sání, posun vysavačů po kobercích a hladkých podlahách, výměnu sáčků nebo čištění boxů, výměnu či údržbu filtrů, montáž a demontáž vysavačů, obsluhu spínačů, tvar rukojetí, čištění trysek, tj. kobercových / podlahových hubic a případně turbokartáčů, transport a uskladnění vysavačů, návody k použití.
 • VZTAH K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ
  Hluk: měřil se akustický výkon při maximálním výkonu sání na koberci, dále byl proveden subjektivní poslechový test při vysávání na koberci a tvrdé podlaze a za použití jak klasických hubic, tak turbokartáčů. Spotřeba elektrické energie: spotřeba měřena při vysávání koberce o ploše 10 m2.

Přihlásit