Jak testujeme pračky

V TESTU: 6 automatických praček. Test byl zaměřený na účinnost praní za použití tří nejběžnějších pracích programů.

 • PODÍL SKUPIN ZKOUŠEK NA CELKOVÉM HODNOCENÍ
  Praní 55 %, (z toho účinnost praní 65 %, účinnost máchání 20 % a čas 15 %), odstřeďování 10 %, spotřeba energie 10 %, spotřeba vody 10 %, obsluha 10 %, hluk 5 %.
 • SNÍŽENÍ HODNOCENÍ
  Je-li výsledek účinnosti praní při programu bavlna horší než »dostatečný«, nemůže být celkový výsledek praní lepší. Celkový výsledek nemůže být lepší, pokud je celková známka za praní vyšší než 3 (»uspokojivá« a horší).
 • PRACÍ PROGRAMY
  Pracím programem s největší vahou v hodnocení je dlouhý program pro praní bavlny při teplotě 40 °C. Pračka se plní maximální náplní deklarovanou výrobcem. Testuje se účinnost praní, máchání, odstřeďování, spotřeba vody a elektrické energie. Druhým programem je krátký program pro bavlnu. Vynechávají se programy kratší než 40 minut, neboť jsou určeny pouze pro osvěžení lehce zašpiněného prádla a jejich prací účinek je velice nízký. Pro krátký program se používá snížená náplň: 3 kg prádla pro pračky s kapacitou 4, 5 a 6 kg a 4,5 kg prádla pro pračky s kapacitou 7 kg. Pro měření spotřeby energie a vody se používá alternativní náplň představující 60 % kapacity bubnu. Třetím pracím programem je syntetika, delší program určený pro praní syntetického a smíšeného prádla; tento program je nastavený na nižší otáčky při odstřeďování.
  U máchání se měří procenta zbytkové vlhkosti v prádle; 100 % je zcela mokré prádlo, 0 % zcela suché.
 • PRÁDLO A PRACÍ PROSTŘEDKY
  Používají se standardizované prací prostředky podle evropských norem. Pro programy na praní bavlny se používají bavlněné ručníky a povlečení, pro smíšený program povlečení a košile ze smíšeného materiálu bavlna / polyester. K měření účinnosti praní jsou používány speciální látkové pruhy se standardním zašpiněním: minerální olej, saze, zaschlá krev, kakao a čokoláda a zaschlé červené víno. Účinnost praní se měří optickým přístrojem, účinnost máchání analýzou odstředěné vody ve speciální odstředivce.
 • OBSLUHA, HLUK
  Jsou hodnoceny panelem specialistů podle přesně daných kritérií, rozpracovaných na množství jednotlivých parametrů.

Přihlásit