Jak testujeme vysavače

V testu: 23 vysavačů, z toho 9 se sáčkovou technologií a 14 s bezsáčkovou.

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Vysávání 50 %, zadržování prachu 7,5 %, životnost 5 %, vztah k životnímu prostředí 10 %, obsluha a vybavení 27,5 %.
 • Vysávání
  Vysávání prachu: definované množství prachu bylo vysáváno z koberce Wilton (střižené syntetické vlákno); dále z rohů, hladkých tvrdých podlah a ze škvír. Zkoušky na kobercích a na podlahách se prováděly jak s prázdnými, tak plnými (400 g prachu) sáčky či boxy. Když byla absorbční schopnost nižší než 40 %, byl sáček zaplněn natolik, aby podtlak činil 40 % výchozí hodnoty.
  Dále se vysávala syntetická vlákna zabudovaná do koberce Wilton v poměru 50:50 po dobu 180 vteřin.
 • Zadržování prachu
  Měření obsahu prachových částic ve vzduchu vycházejícího z vysavačů.
 • Životnost
  Simulace jedenáctiletého provozu motoru (550 hodin s přestávkami) a zkouška navíjecího systému napájecího kabelu (1000 cyklů).
 • Vztah k životnímu prostředí
  Hluk: měřil se akustický výkon při maximálním výkonu sání na koberci, dále byl proveden subjektivní poslechový test při vysávání na koberci a tvrdé podlaze a za použití různých hubic. Spotřeba elektrické energie: měřena při vysávání koberce o ploše 10 m2.
 • Obsluha a vybavení
  Tři odborníci posuzovali přehlednost a srozumitelnost návodu k použití, ovládání a transport vysavačů, parkování, výměnu sáčků, čištění prachových nádob a výměnu filtrů.
  Dále byly brány v potaz praktické aspekty při vysávání, manipulace při vysávání pod nábytkem, na schodech apod., přístup k napájecímu kabelu, dosah (akční rádius).

Přihlásit