Jak testujeme autosedačky

V mezinárodním kolektivním testu pod vedením nadace STIFTUNG WARENTEST: 27 dětských autosedaček, včetně konstrukčně shodných, normových skupin 0 až III.

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Bezpečnost (ochrana před úrazem) 50 %, obsluha a komfort pro dítě 50 %.
 • Snížení hodnocení
  Pokud byla hodnocení jednotlivých skupin zkoušek »uspokojivá« nebo horší, nemohlo být celkové hodnocení kvality lepší. Celkové hodnocení kvality a skupina zkoušek zaměřených na bezpečnost mohly být jen o jednu známku lepší než hodnocení čelního či bočního nárazu; uvedené neplatí, pokud byla v dílčích zkouškách udělena známka »nedostatečná«. Hodnocení skupiny zkoušek zaměřených na obsluhu a komfort mohlo být jen o jednu známku lepší než hodnocení ochrany před následky chybné obsluhy; v případě »nedostatečné« však lepší být nemohlo.
 • Bezpečnost (ochrana před úrazem při nehodě)
  Zkoušky bezpečnosti vycházely z ustanovení normy ECE-R 44-03. Mimo jiné se zaměřily na posuny hlavy, zpoždění, resp. zrychlení, které působí na hlavu a hrudník, riziko poranění měkkých částí břicha, prokluz. U vícerozsaho-vých dětských autosedaček se používaly různě velké zkušební figuríny. Čelní náraz: při impulsu testovací dráhy v momentě nárazu ve smyslu Euro NCAP. Boční náraz: na zkušební dráze s kolmo nainstalovanou hrubou karosérií při rychlosti 25 km/h proti pevně nainstalovaným dveřím. Bezpečnost konstrukce autosedačky: tři odborníci posuzovali vedení bezpečnostních pásů, podpěrku hlavy, stabilitu dítěte v sedačce.
 • Obsluha a komfort pro dítě
  Návod k používání: tři odborníci a tři laici posuzovali návody z hlediska úplnosti jejich obsahu, srozumitelnosti a návodnosti. U výrobků se mimo jiné zaměřovali na povinné varovné nápisy, na jejich viditelné umístění. Ochrana před následky chybné obsluhy: chybně namontované dětské zádržné systémy snižují ochranu dítěte v případě nehody, tj. zvyšují nebezpečí úrazu a zpochybňují celkovou ochranu dítěte; pravděpodobnost chybné obsluhy posuzovali odborníci. Montáž (upevnění) sedačky, usazení a připoutání dítěte, přizpůsobení sedačky dítěti: praktické zkoušky, které prováděly týmy složené z odborníků a laiků; zkušební vozidla – Renault Espace, Opel Astra (pětidveřový model) a Seat Ibiza (dvoudveřový model). Komfort pro dítě: posuzovaly a hodnotily se úhly opěrek, dostatek místa pro nohy (podpěrky nohou), ruce a ramena (záda), odvětrávání, čalounění, výhled dítěte ze sedačky. Údržba: kontrola symbolů doporučené údržby (včetně informace o materiálovém složení), snímání potahu, vlastní údržba, pevnost švů, opětovné navléknutí potahu na konstrukci sedačky.

Přihlásit