Jak testujeme

V testu (převzato z magazínu TEST, nadace Stiftung Warentest): notebooky s úhlopříčkou displeje 15,4 a 17 palců a operačním systémem Windows Vista Home Premium (kromě Apple MacBook Pro, systém Mac OS X).
Ceny: v e-shopech, leden 2008

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Výkon počítače 25 %, ovládání 20 %,
  displej 15 %, baterie 15 %,
  víceúčelnost 10 %, vliv na životní
  prostředí 15 %.
 • Snížení hodnocení
  Pokud je hodnocení zkoušky bateriového provozu »dostatečné«, snižuje se celkové hodnocení kvality o polovinu známky; při »nedostatečném« o jednu známku.
 • Výkon počítače
  Počítače byly zkoušeny s dodaným operačním systémem. Kancelářské použití: hodnoceny procesy jako například spuštění makra, hledání a kopírování dat pomocí MS Exploreru, příp. Mac Finderu, vypalování datového DVD. Práce s multimediálním obsahem: k testům práce s obrázky byl použit program Gimp, pro přenos a správu hudby iTunes, zálohování DVD pomocí DVD2one. Hodnocení vypalování a čtení multimediálního obsahu z CD a DVD. Hraní 3D her: testy s hrami, které fungují jak ve Windows, tak na Mac OS. Výkony byly navíc změřeny pomocí aplikací Cinebench 9.5 (Mac OS) nebo 3D Mark 2003 a 2006 (Windows).
 • Ovládání
  Hodnocena přehlednost, úplnost a srozumitelnost dokumentace, stejně jako on-line technická podpora. Při zkouškách každodenního používání se hodnotila například použitelnost touchpadu, klávesnice či kvalita a hlasitost vestavěného reproduktoru.
 • Displej
  Měření doby reakce, zorného úhlu, jasu, reprodukce barev. Hodnoceno také zrcadlení displeje.
 • Baterie
  Hodnocena výdrž baterie při větším (přehrávání DVD) a průměrném zatížení (kancelářské aplikace, přehrávání hudby), dále doba nabíjení a varování před vybitím baterie.
 • Víceúčelnost
  Množství dodávaného softwaru a hardwarového vybavení.
 • Vliv na životní prostředí
  Hlučnost pevného disku a větráků hodnocena skupinou specialistů. Spotřeba proudu v provozu, ale i spánkovém režimu či ve vypnutém stavu (kdy je notebook připojen do elektrické sítě).

Přihlásit