Jak testujeme mikrovlnné trouby

V testu: 26 mikrovlnných trub, z toho 7 kombinovaných s grilem a horkovzdušnou troubou, 8 s grilem a 11 jednoduchých.
Ceny: v e-shopech v srpnu 2010
 

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Využitelný objem 2 %, příprava pokrmů 67 %, spolehlivost automatických programů 4 %, návod k použití 5 %, obsluha 10 %, hlučnost 3 %, vybavení 3 %, spotřeba elektrické energie 6 %.
 • Snížení hodnocení
  Bylo-li hodnocení skupiny zkoušek zaměřených na zahřívání povrchu nebo elektrickou bezpečnost »dostatečně« nebo horší, nemohlo být celkové zhodnocení kvality lepší.
 • Využitelný objem
  Vnitřní využitelný objem byl měřen podle EN 60705, část 7 jako objem válce s poloměrem rovnajícím se nejkratší vzdálenosti mezi středem trouby a jejím okrajem.
 • Příprava pokrmů
  Rozmrazování mikrovlnami:
  měřena vnitřní a okrajová teplota rozmrazovaného mletého masa při nastavení doporučeném v návodu.
  Rovnoměrnost ohřevu: mikrovlnný ohřev zchlazené bramborové kaše a sladkého bílku podle doporučení pro ohřev potravin nebo (nebylo-li doporučení v návodu) při polovičním výkonu po dobu 4 minut. Sondy měřily teplotu na několika místech pokrmu.
  Pečení: piškotové těsto a sekaná. U modelů s horkovzdušnou funkcí byl použit i horký vzduch.
  Ohřev mražených polotovarů: lasagne připravené mikrovlnami, u kombinací zvoleno doporučení uváděné v návodu.
  Gril: rovnoměrnost opečení toustů v předehřátém grilu (5 min).
  Horkovzdušná trouba: pečení sušenek (2 plechy) a vepřové pečeně podle návodu. Podle návodů k přístrojům byla použita jen horkovzdušná trouba nebo kombinace s mikrovlnami.
 • Spolehlivost automatických programů
  Příprava pokrmů za použití automatických programů podle doporučení v návodu a podle programového vybavení jednotlivých modelů.
 • Obsluha
  Odborníci hodnotili jednotlivé aspekty obsluhy, jako vkládání a vyjímání potravin, ovládání jednotlivých funkcí přístrojů, informace o průběhu přípravy, čištění; zaměřili se i na snadnost či obtížnost obsluhy pro osoby s handicapy (poruchy zraku a motoriky rukou).
 • Hlučnost
  Úroveň hluku měřena ve vzdálenosti 0,8 m od přístroje podle EN 60704-2-10. Dále pět testujících subjektivně hodnotilo hlučnost při rozmrazování.
 • Spotřeba elektrické energie
  Vyjádřena jako efektivita mikrovlnného výkonu v poměru k příkonu. Dále byla měřena spotřeba v režimu stand-by a maximální příkon při ostatních provozních režimech u kombinovaných trub.
 • Zahřívání vnějšího povrchu
  Měřena provozní teplota těch částí vnějšího povrchu, u nichž je pravděpodobný dotyk, podle ISO 13372.
 • Elektrická bezpečnost
  Hodnocení jednotlivých aspektů elektrické bezpečnosti podle EN 60335 část 1 a úniku mikrovlnného záření podle EN 60335-2-25.

Přihlásit