Jak testujeme horkovzdušné fritézy

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení:

 
Převzato z dTestu: www.dtest.cz/clanek-9897/test-kuchynskych-robotu-s-ramenem-2023
  • fritování: 55 %
  • obsluha: 20 %
  • spotřeba el. energie: 15 %
  • dílenské zpracování: 5 %
  • bezpečnost: 5 %

Limity hodnocení
Některá hodnocení mohou být limitována. Zkouška bezpečnosti limituje celkové hodnocení.

Fritování

Hranolky
Nastavená teplota fritování odpovídá doporučení v návodu. Pokud manuál tuto informaci neobsahuje, fritujeme na 200 °C. Pokud to manuál radí, hranolky se v průběhu přípravy promíchají. Aby měly všechny modely stejné výchozí podmínky, necháváme hranolky ležet minimálně 24 hodin v mrazničce nastavené na –18 °C. Vždy používáme stejný typ mražených bramborových hranolků.

Laboratorní pracovníci fritují hranolky dvakrát. Jednou v maximálním množství, které odpovídá dvěma třetinám celkového objemu nádoby, a jednou v optimálním množství, které představuje dvě třetiny toho maximálního. Pokud je však optimální množství hranolků menší než 400 g, tuto část vynecháváme a testujeme jen nejvyšší množství.

Hodnotíme dobu fritování (včetně případného předehřevu fritézy) a také senzorické vlastnosti hotových hranolků. Jelikož mají jednotlivé fritézy odlišné kapacity, jejich rychlost jsme vždy hodnotili v přepočtu na 100 g hranolků.

Abychom prověřili, zda jsou přístroje po stránce fritování skutečně všestranné, nechali jsme v nich připravovat také další jídla. Testovací procedura kopírovala přípravu hranolků a rovněž jsme postupovali podle doporučení výrobců. Hodnotil se čas potřebný pro přípravu a také senzorické vlastnosti.

Kuřecí paličky: chlazená kuřecí spodní stehna, obvykle čtyři kusy zhruba po 100 g. Laboranti navíc měřili vnitřní teplotu hotového masa a kontrolovali, zda je vyšší než 85 °C.

Jarní závitky: 10 kusů mražených jarních závitků.

Quiche: těsto z 200 g mouky, 100 g másla, 50 ml vody a soli; náplň z 3 vajec, 200 g smetany ke šlehání, 200 g slaniny, 100 g ementálu, soli a pepře. Laboratorní pracovníci připravili těsta a nalili je do forem (dodávaných s výrobkem či pečicích odpovídající velikosti). Množství upravili dle velikosti fritézy. Aby zabránili spálení, vršek koláčů vždy zakryli, jakmile byl dostatečně zbarvený. Peklo se dle doporučení výrobce, případně 25 minut při 200 °C.

Čokoládový koláč: těsto z 200 g másla, 100 g cukru, 3 vajec, 75 g mouky, 75 g nasekaných lískových ořechů, 100 g 70% čokolády, 20 g kakaa, 1 lžičky prášku do pečiva, soli. Stejný postup jako u quiche. Nastavení dle manuálu, případně pečeno 20 minut při 180 °C.

Obsluha

Známky za zkoušky obsluhy uděluje skupina minimálně tří zkušených laboratorních pracovníků. Hodnocen je návod k použití (čitelnost, srozumitelnost textu, obrázků či grafů, plusem je i přítomnost knihy s recepty), nastavení fritézy a jednotlivých programů (včetně provedení ovládacích tlačítek, nastavení času a teploty). Zvláštní pozornost je věnována automatickým programům, jsou-li k dispozici (dostupnost a snadnost nastavení, intuitivní použití). Odborníci dále posuzují obsluhu a používání fritézy při provozu (zohledňují zejména vkládání a vyjímání pokrmů), (ne)přítomnost pozorovacího okénka, snadnost čištění či manipulaci a skladování. Známka za všestrannost zahrnuje hodnocení dodaného příslušenství a množství pokrmů, které lze v přístroji připravit.

Spotřeba elektrické energie

Spotřebu elektřiny v laboratoři měří při všech praktických zkouškách fritování či pečení. Na výsledné známce se hranolky, paličky, závitky a oba koláče podílejí rovným dílem.

Dílenské zpracování

Známkuje se rovněž dílenské zpracování, tedy kvalita provedení horkovzdušných fritéz. V laboratoři si všímají celkové konstrukce a použitých materiálů, odolnosti vůči poškrábání, provedení plastových částí a ovládacích prvků, kvality spojů a dalších aspektů.

Bezpečnost

Elektrická bezpečnost zahrnuje kontrolu ochrany před úrazem elektrickým proudem, správné zabezpečení a označení spotřebičů.

Tepelná bezpečnost je zaměřená na rizika popálení při práci s fritézou. Při všech praktických zkouškách laboranti měří teplotu různých částí povrchu přístroje, se kterými přicházejí uživatelé do styku (např. rukojeť, ovládací tlačítka, otevírání víka a další). Vždy se zaznamená maximální teplota a konkrétní místo a materiál, ze kterého je nejrozpálenější bod vyroben.

Přihlásit