Reklamace žárovek

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, prodávám mimojiné i žárovky a zajímá mě, jak je to s jejich reklamací. Záruka na ně by měla být 2 roky, což je ovšem nemožné, jelikož jejich životnost je daleko menší. U každé žárovky je uvedena životnost v hodinách, např. 2000 hodin. Co dělat, když zákazník přijde na reklamaci se žárovkou, která má nasvíceno více, než je uvedeno v návodu a požaduje výměnu? Teoreticky by takto mohl postupovat donekonečna. Je to nějak právně ošetřeno? Děkuji za odpověď.

Doporučení časopisu dTest

Podle § 620 odst. 1 občanského zákoníku platí, že při prodeji spotřebního zboží je záruční doba 24 měsíců. Toto se vztahuje i na žárovky.
Samozřejmě je důležité rozlišovat mezi záruční dobou a životností žárovky. Pokud by žárovka skutečně odsvítila dobu své životnosti (tedy třeba zmiňované 2000 hod.) a více, lze reklamaci zamítnout. Je důležité si však uvědomit, že doba životnosti musí být přiměřená, tedy nesmí být uměle snižována doba svítivosti a tudíž i životnosti, tzn. nesmí docházet ke zneužití institutu životnosti. Dále je třeba upozornit, že spotřebitel může mít žárovku rok a půl a zároveň mohl svítit třeba hodinu - nelze tedy kategoricky předpokládat, že ji celou dobu užíval a stále svítil.
Také si musíte dát pozor, zda nedošlo k nějaké konstrukční vadě žárovky - spotřebitel mohl žárovku užívat, mohl prosvítit celou její životnost, ale zároveň tam mohla být i konstrukční vada, a pak by tedy nebylo možné reklamaci zamítnout.