Dotazník: Balená voda

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 6/2009

Je balená voda kvalitnější než voda z kohoutku? Nebo obráceně: Je pitná voda z kohoutku kvalitnější než voda balená? Odpovědi na otázky, které si jistě také kladete, zodpovíme na stránkách časopisu TEST koncem roku. Připravujeme test balených vod a pitné vody z domácích kohoutků. V obchodech budeme nakupovat tyto balené vody: pramenitou, kojeneckou (resp. vhodnou pro přípravu kojenecké stravy) a pitnou.

Staňte se spolutvůrci našeho testu. Odpovíte-li na otázky dotazníku, který jsme připravili k baleným vodám, velice nám pomůžete. Společnými silami tak složíme co nejvěrnější obraz chování a postojů spotřebitelské veřejnosti k baleným pitným, pramenitým a kojeneckým vodám.

>> Děkujeme za váš zájem, dotazník však již je uzavřen. <<

 


Projekt byl finančně podpořen v grantovém řízení MŽP. Materiál nemusí vyjadřovat stanovisko MŽP.

Logo MŽP

Diskuze

  • bozena zabilkova 18.8.2014 10:03

    Rada bych se zeptala zda je nejaka dovazka pitne vody v barelech do domu.jsme na bechynsku na polosamote a vodu z kphoutku nemuzeme pouzivat dekuji za odpoved.zabilkova68 let

    reagovat

    R R
  • Mirka M. 12.2.2012 20:23

    z kohoutku je pak uz bez vsech tezkych kovu? ... a je tudiz neskodna? ... nebo jak to je? Ja si z ni varim hodne caje kazdy den, jinak kupujeme balenou. Diky za odpoved!

    reagovat

    R R
    • Luki V. 22.5.2017 10:47

      Na nasem blogu jsme posoudily vyhody a nevyhody obou druhu vod. Zvitezila prave kohoutkova a tu take doporucuji k dennimu piti. Clanek najdete zde -- http://www.detoxikujeme.cz/kohoutkova-vs-balena-voda/

      reagovat

      R R
  • Lenka 21.10.2009 00:25

    Někteří odborníci varují, že v kohoutkové, tedy povrchové čištěné vodě jsou rezidua léků (protizánětlivých, hormonální antikoncepce, antibiotik atd...) tedy toho, co lidé - s prominutím - vyloučí z těla zpět a dostanou tak do oběhu.Problém je, že tyto stopy látek se nemonitorují, a je tendence nad nimi mávnout rukou - je jich tak málo, kdo by se bál. Jenže, když budete do těla denně dostávat stopu, vytvoří se z té stopy postupem doby problém. Jak je to v českých úpravnách? Které látky se opravdu hlídají?

    reagovat

    R R
  • Martin 4.7.2009 07:39

    Zdravím. Z 98% používáme vodu z vodovodu, a to na jak na vaření tak na běžné pití, i když to s přidáním troška sirupu. Náš kluk(3) pije to co my, občas mu dopřejeme nějakej ten dětskej džus kvůli malý lahvičce. Balený vody kupujeme jen na cesty, objem do 0,7 l s membránovým uzávěrem a jen pramenité neperlivé.

    reagovat

    R R
  • Monika Bhalla 2.7.2009 18:32

    Neplánuje se test filtrů na vodu?

    reagovat

    R R
    • buyviagrache fЁ 24.12.2010 15:15

      Unknown message

      reagovat

      R R
  • Hubert 1.7.2009 08:49

    Když už se bude zkoušet kvalita balených vod,
    myslím, že by bylo vhodné nezávisle vyzkoušet i vodu kohoutkovou ( alespoň vždy největšího dodavatele v kraji), přestože by měla být pod trvalou kontrolou narozdíl od balených. A také by chtělo zmínit jak se starat o ty naše kohoutky na konci ( i tam je možný zdroj bakterii, který však můžeme sami ovlivnit).

    Jinak u nás jednoznačně vítězí kouhoutek a to nejen poměrem výkon cena.

    reagovat

    R R
  • Bořek 30.6.2009 16:39

    Donedávna jsme brali vodu z vlastní studně, nyný se nám naskytl amožnost připojit se k veřejnému vodovodu a nelituji. Studně je stará a voda v ní není příliš kvalitní i přes pravidelnou "údržbu" - obsah dusičnanů jakž takž, ale jinak vysoký obsah minerálů a bůhví čeho ještě. Voda ve veřejném vodovodu v Klatovehc (vody z Nýrské přehrady)má parametry kojenecké vody, je měkká (po roce jejího užívání jsme rychlovarnou konvici čistili spíš jen tak pro formu, než aby to bylo skutečně třeba. Trochu nám sice vadí chlorování, ale není to nic nepřekonatelného. 4asto pijeme ejn čistou vodu a naprosto nechápu lidi, co z hypermarketů tahají balíky vody balené. Sami kupujeme vodu jen na cestování a nebo občas minerálky. Ale ani s těmi to nepřeháníme.

    reagovat

    R R
  • Michal 30.6.2009 14:10

    Nevíte někdy, proč má Magnesia stále méně hořčíku ? V roce 1992 obsahovala 375 mg/l, nyní jen 179 mg/l.

    reagovat

    R R
  • Jana 28.6.2009 23:12

    Jen poznámka. Vyplnila jsem dotazník a chyběla mi tam možnost při výběru donáška vod domů. My si vodu objednáváme u firmy Fromin a ta nám jí vozí až domů Až do 5. patra na místo , které pro ně máme vyhrazené.... Máme ji tak na měsíc. Jana

    reagovat

    R R
  • Pavel 27.6.2009 17:40

    Každý máme svůj názor a nenecháme si jej jen tak vyvrátit. Často jsem se stěhovel za prací a vím, že voda z kohoutku není všude stejná. Spíše záleží v jaké lokaci si vodu z kohoutku načepujeme. Mnohdy se už nejedná o pitnou vodu. Ve starých zastavbách všech velkých měst je potrubí které pamatuje první republiku. A měření pitnosti vody probíhá náhodně v potrubních uzlech a ne u kohoutku. Pokud by se potrubí udržovalo tak není problém. Měli byjste vidět filtry, které jsme byli nuceni napojit na vodovodní řád, slabší povahy by se pozvracely. Filtry bohužel odstraní pouze maz a pevné částice, které bere voda sebou cestou potrubím. U balené vody je problém se skladováním. Prodjci porušují všechny standardy skladování balené vody hlavně v letních měsících.

    reagovat

    R R
    • Dagmar 30.6.2009 19:11

      S tím souhlasím.Viděla jsem na dvoře Makra uskladněny vody různých druhů,slunce do nich svítilo o sto šest!

      reagovat

      R R
  • 27.6.2009 14:00

    Dobrý den,loni jsem četl článek,že v Maďarsku nebo Rumunsku je balená voda silně radioaktivní. Zajímalo by mě,jak je to u nás. Děkuji.

    reagovat

    R R
  • Jindra S 27.6.2009 09:57

    Zajímalo by mě,jestli balená voda také obsahuje vodní kámen.Předpokládám,že ano.Také by mě zajímalo,jaký vliv má na naše zdraví.Vodní kámen-to je prevít...že?

    reagovat

    R R
    • Petr Nevrlý 28.6.2009 03:02

      Vodní kámen tvoří ionty obsažené ve vodě. Převážně se jedná o obsah vápníku a hořčíku (Ca+, Mg+). Množství jednotlivých iontů je uváděno na etiketách minerálních vod (v mg/l či v mmol/l) a předpokládám, že by tedy mělo být uváděno i na balených vodách (balené vody nekupuji, tedy nevím). Čím více voda obsahuje tyto ionty, tím více se usazuje tzv. vodní kámen např. na topných tělíscích (varné konvice, kávovary apod.) nebo na stěnách potrubí či wc-mísách, sprchách atd.
      V určitém množství jsou minerály zdraví prospěšné ale ve větším množství (např. při užívání minerálních vod k běžnému pití) vedou k ukládání minerálů v těle ve formě kamenů (ledvinový kámen atd.)

      reagovat

      R R
  • Janek 26.6.2009 14:02

    U nás pijeme vodu většinou z kohoutku a připravujeme i nápoje. Rozbory svitavských pramenů vypadají následovně:
    http://mm.denik.cz/39/fb/tabulka_zdroje_pitna_voda_sy.jpg

    Mimochodem ve Svitavách byl svého času vyhlášený pivovar, než byl v divoké privatizaci poslán ke dnu. Voda ze svitavských zdrojů byla základem pro dnes již neexistující pivo Svitavák.
    http://www.pivnidenik.cz/clanek/882-Pivni-vzpominani-Svitavy/index.htm

    reagovat

    R R
  • Zdeněk 26.6.2009 13:15

    Nikdy jsme nekupovali balenou vodu.Ani když byl syn malý. Je to bohužel hloupost národa,že se nechá balamutit a kupuje vodu která je 400x a více předražená. Je vidět,že jsme bohatý národ když můžeme kupovat tak drahou vodu.
    Filtrování vody je také nesmysl.Je to to samé jak z balenou,jenom zblbnutí reklamou. Je to jako pít destilovanou vodu. Tím si zaděláváte na dost velké zdravotní problémy.

    reagovat

    R R
  • Pepa 26.6.2009 09:02

    Dobrý den, docela by mne zajímalo, jak je to s možnými kontaminanty z plastových lahví, ve kterých je voda balená - ftaláty, popř. jiné organické látky, a jaký je rozdíl mezi těmito možnými vyluhovanýmí látkami u vod neochucených a ochucených.

    reagovat

    R R
    • Kitty 26.6.2009 10:30

      To všechno bude doufám taky zájmem TESTu. Je to stejně neštěstí, že jsme dopustili, aby nás zmanipulovali tím nezbytím kupovat si vodu balenou jako prostou potřebu pro přežití. A s těmi obaly - sice třídím, jak se má, ale jak dlouho to bude ještě fungovat, vždyť čtu různě, že se od recyklování ustupuje, krize, Čína atd...

      reagovat

      R R
  • Honza 26.6.2009 07:44

    Máme obecní vodovod a údajně je provedena příprava na přepojení na vodu z městské vodárny (veolia). Obecní voda je měkká, takže dobře pere, ale obsahuje nadlimitní množství dusičnanů. Je ale levná, tak není vůle k tomu, aby se to přepojilo, starousedlíci jsou přesvědčeni, že dusičnany se zlikvidují varem a tak to neřeší. Kdybychom ale měli kupovat vodu balenou, pěkně by se nám tato obecní voda nepřímo prodražila ve srovnání s městskou.
    Ale protože se nám příčí neustále vláčet kartony balené vody, obalovat zeměkouli do PET lahví a též nesouhlasíme s dnešním trendem kupování balených vod, kupujeme balenou jen pro děcko a počítáme, že stejně jen do nějakého věku. Takže pijeme tu závadnou, chutná je. Nakonec kdo ví, jestli jsou horší ty dusičnany nebo např. nesprávné skladování balených vod - občas, když se napiju z PET lahve, která byla na sluníčku, mám pocit, že piju petrolej.

    reagovat

    R R
  • Zdeňka Styblíková 26.6.2009 06:23

    Když byly děti malé, tak se u nás pilo mléko místo vody. V pozdějším věku naše rodina pila jenom a pouze šťávu s vodou z kohoutku. (Ani snad žádné balené vody nebyly). Po revoluci nastal bum a začala se balená voda v hojné míře kupovat. Zařadili jsme se do této skupiny také, ale manžel zůstal nadále u pitné vody, ale nakonec pouze u samotné (holé). Já bych se klidně vrátila také ke šťávě, ale v zaměstnání mám k dispozici vodu balenou a doma jsou šťávy pro mě vyráběné ve velkém balení (zkazí se)a tak volím vadu balenou.
    Jsem také ze Žatce jako paní Marie (příspěvek),bydlela jsem také na několika místech v Žatci, ale nemám s pitnou vodou špatné zkušenosti.
    Možná by bylo mým přáním kdybychom nebyli jako Traunteberg v pohádce o Krakonošovi a přestali vodu kupovat. A pitnou z vodovodního kohoutku stejně kupujeme a vynaložili náklady na výrobu do zkvalitnění rozvodu potrubí. Možná bychom byli všichni zdravější.
    S pozdravem
    Zdeňka

    reagovat

    R R
  • Pavel 25.6.2009 21:37

    Hodně cestuji a tak si ,hlavně v letě si kupuji chlazené nápoje -min.vody převážně perlivé protože pokud obsah nevypiji v jeden den druhý den má jěště nějaký obsah sicených plynu .Toto mi nesicené vody nenabídnou.Občas to proložím nějakým 100% jujcem.

    reagovat

    R R
  • Klára 25.6.2009 21:06

    Jelikož máme doma malé děti, museli jsme kupovat kojeneckou vodu. Po propočítání jsme dospěli k závěru, že si pořídíme Brita konvici. Vodu nyní filtrujeme na vše - nejen dětem, ale i nám na čaj i kávu i běžné pití. Balenou již nekupujeme.

    reagovat

    R R
    • Eva 29.6.2009 16:33

      V naší domácnosti má filtrační konvice své místo již třetí rok, je to levnější, voda chutnější i káva a čaj z ní uvařené. Nebaví mě dřít se z PET lahvemi ať plnými nebo prázdnými do odpadu. Kupujeme jen občas pro změnu minerální vody.

      reagovat

      R R
    • milan 26.6.2009 08:40

      Na pití a vaření používáme vodu z kohoutku filtrovaný přes jednoduchý uhlíkový filtr. Mám dobrou zkušenost s Dionelou. Jeden filtr na dva roky je asi za 800 Kč.
      Na vesnicích je to velký problém. U sestry dělali rozbory vody ze studní u domu na jihu Moravy a hlavní laborant si z toho často dělal legraci, zda to mají na hnojení pole, že to by nepil. Tam se balené vodě nedivím.

      reagovat

      R R
    • Ludmila 25.6.2009 23:34

      Přes hygienickou stanici vím o nezávadnosti vody z kohoutku a tak ji jen vylepšujeme filtrováním na pití i vaření. Příležitostně do auta či na cesty kupujeme minerální vody nejčastěji magnezii jemně perlivou.

      reagovat

      R R
    • Iva Šindelková 25.6.2009 22:46

      jinak si doma filtrujeme vodu z vodovodu přes Dionelu, protože nám nepřefiltrovaná nechutná - má divnou pachuť.

      reagovat

      R R
  • andrea 25.6.2009 19:15

    Škoda, že dotazník neřeší též minerální vody...naše rodina když už kupuje "vodu" tak právě minerálky na chuť či ze zdrav. důvodů např. Magnesii popř. když čekáme návštěvu tak koupíme jemně perlivou ochucenou nějakou vodu. Dotazník mohl také řešit to, co tedy se v rodinách s vodou děje, zda jí lidé vůbec pijí jako takvou či jen čaj nebo se šťávou.

    reagovat

    R R
    • Kitty 26.6.2009 10:24

      Děláme to přesně tak. Je to zvyk, sama zapíjím léky a doplňuji tekutiny po kafíčku naší studniční vodou. Zezačátku jsme podlehli reklamě a teď to bohužel děláme pořád, že kupujeme...

      reagovat

      R R
  • Kitty 25.6.2009 19:03

    V dotazníku snad chtěli vyjádření k neochuceným vodám. Asi jsme to dobře nepochopili, protože si kupujeme balené, ale vždycky ochucené a koukáme na to, aby byly většinou se sladidly. Léčebně si kupujeme minerálku, kterou užíváme jako lék, tedy běžně ji nepijeme...

    reagovat

    R R
    • Pavla 29.6.2009 02:10

      Teda umělým sladidlům se vyhýbám, co mohu, jelikož jsem na více zdrojích četla, že jsou karcinogenní. Pokud už slazený nápoj (včetně "džusu"), tak raději s cukrem, který nenadělá tolik paseky.

      reagovat

      R R
  • Kratochvíla Josef 25.6.2009 19:02

    1.Na Nymbursku neteče z kohoutku často pitná voda, ale páchnoucí nahnědlý sajrajt s vysokým obsahem chloru a Fe
    2.MZd v čele s Julínkem a nám. Šnajdrem totálně rozbilo síť zdrav. ústavů a kontrola kvality buď není vůbec, a nebo je velmi chaotická a nedostatečná bez patřičných postihů viníků
    3.Toto velmi dobře vědí velké vodárenské společnosti a hřeší na to
    4.Balená voda je tedy často jediným východiskem z toho, aby člověk mel k dispozici vůbec něco k pití....

    reagovat

    R R
  • Michal 24.6.2009 09:22

    Zápach vzniklý převařením vody v rychlovarné konvici vyrobené z umělé hmoty (někdy i z kovu) smaže rozdíly mezi vodou z kohoutku a vodou balenou.

    reagovat

    R R
    • Al 25.6.2009 14:27

      Není to vůbec pravda. Čaj uvařený v normální plastové konvici z kvalitní vody chutná mnohem lépe, než čaj z normální vody z našeho vodovodu. Zjistil jsem to v době, kdy se u nás spravoval vodovod. A byl to šok!

      reagovat

      R R
  • Kvitová 23.6.2009 13:41

    naše rodina pije a k vaření používá vodu z vodovodu a to jak doma ve městě, tak na vesnici, kde máme zahradu a stará domek. Voda z vodovou je kontrolovaná a čerstvá. Přikupujeme si občas neslazené minerální vody, většinou mattoni, ale těch se test netýká. Klasicku balenou vodu si kupuji při cestování tj. služební a soukromé cesty,kdy není dosažitelná voda z vodovodu nebo jsem a nemám s sebou vodu z domova.

    Dagmar

    reagovat

    R R
  • mm 23.6.2009 09:40

    Ten dotazník je dost nevhodně formulován a organizován. Na řadu otázek např. nelze odpovědět v případě, že balenou nekupuji, ale přitom je nejasné co se stane, když je nevyplním.

    reagovat

    R R
    • JB 25.6.2009 15:17

      Ano,některé otázky jsou téměř stejné,některé se k vodě vůbec nevztahují (měsíční příjem domácnosti atd...)

      reagovat

      R R
    • Tomas 23.6.2009 14:51

      Přesně - dotazník není dobře formuláván - předem se předpokládá, že každý kupuje balenou vodu. My téměř nekupujeme, takže nevím, jak bych ten dotazník vyplnil.

      reagovat

      R R
  • Lenka 20.6.2009 23:06

    Dobrý den,
    závidím všem, kdo si doma můžou otočit kohoutkem a napít se bez obav. Já a moje rodina takové štěstí nemáme. Žijeme na vesnici, kde není vodovod, natož kanalizace. Např. naši sousedé, mají stále nataženou hadici ze septiku a pravidelně ho vypouští. Kam ? Samozřejmě na „svojí zahradu“ ! Přitom naše studně je vzdálena cca 15m. Dále, při sobotním prádle stoupá voda v obecním potoce a velmi se tam daří řasám. V naší blízkosti jsou také rozsáhlé sady, kde od časného jara, po sklizeň probíhají pravidelné chemické postřiky. Proto dávám hlas balené vodě !

    reagovat

    R R
    • Dajuš 25.6.2009 16:04

      U nás na vesnici se voda možná pít dá,ale my ji raději převařujeme. Na jaře v období salátů je to poznat nejlépe, uděláte si salát se zálivkou z vody z kohoutku a smrdí to chlorem. Na víkend když pracovníci na čističce odjíždí, tam toho chloru asi ještě přidávají, aby vydržela déle. Jelikož je na vesnici malý odběr tak voda čerstvá není, asi proto že není stáletekoucí jako ve městě. Je ale měkká, dobře myje a pere:). Takže na kafe vaříme z kohoutku a jinak kupujem minerály v petkách. Dríve jsem bydlela v paneláku ve městě a voda byla opravdu pitelná a dobrá.

      reagovat

      R R
  • Peterka 19.6.2009 09:33

    Pijeme vodu z vodovodu, je výborná. Kupování balené vody je obyčejná lidská hloupost a podléhání reklamě. Jedině voda z kohoutku je pravidelně kontrolovaná. Bohužel naši mladí když přijedou tak pijí vodu pouze balenou nebo filtrovanou - mají už hlavy vypláchlé reklamou a namlouvají si, že balená voda je chutnější. Nenechají si vysvětlit, že kontrolovaná a neustále tekoucí voda je kvalitnější než voda uzavřená po měsíce či roky v plastu.

    reagovat

    R R
  • Mohyla Václav 18.6.2009 14:29

    Kupovat balenou vodu v Česku,jsou vyhozené peníze.Jsem přesvědčen,že z kohoutku je nezávadná-nejlevnější...

    reagovat

    R R
    • Dembovský Vladimír 26.6.2009 07:39

      V oblasti Frýdku - Místku je velice dobrá voda z kohoutku.Tak moc nekupujeme vodu,ani minerálky, protože za obsahují některé látky , které nejsou vhodné pro lidi, když se pijí pravidelně.Minerálky by se měli měnit.Vodu doma ještě filtrujeme přes filtr.Pijeme vodu z kohoutku a čaje atd.

      reagovat

      R R
  • Eva 17.6.2009 19:18

    Dobrý den.
    Na pití i vaření používáme vodu z vodovodu. V řádu nám dodávají spodní vodu, která je pravidelně kontrolována OHS.
    Je sice tvrdá, ale za to plná minerálů a chutná.

    reagovat

    R R
  • Marie 16.6.2009 12:56

    má vodu poměrně hnusnou, v některých částech města tvrdou přes 3 stupně, takže kupujeme balenou, rovněž do přístroje na espreso lijeme balenou - každému káva chutná, je to určitě i tou vodou.Dříve jsme bydleli v horní části města, kde byla hodnota něco přes 1, voda byla dobrá a poznalo se to např. na kvalitě vypraného prádla.Bohužel, v tak malém městě takovéto rozdíly v kvalitě vody....

    reagovat

    R R
  • Jitka 16.6.2009 11:23

    Ja piji jak z kohoutku, tak balenou. A pro dcerku kupujeme kojeneckou.

    reagovat

    R R
  • Havlíček 15.6.2009 19:47

    Piju vodu z kohoutku, neboť mi chutná. Balenou vodu nekupujeme. Údajně ale máme jednu z nejlepších pitných vod v republice - z nádrže Horka na Libockém potoce (okr. Sokolov).

    reagovat

    R R
    • čepela 26.10.2009 21:26

      I když se zpožděním dovoluji si přidat svoji trošku do mlýna.Až nyní jsem se totiž dozvěděl o testu balených vod.Ale snad to nebude na překážku.
      Mohu říci,že jsme nikdy balenou vodu nekupovali a ani nemíníme kupovat.Osobně to považuji za plýtvání penězi těch,kteří ji kupují a také za zdroj ohromného množství plastů z jejich obalů.
      Jednou jsem si koupil balenou vodu,už nevím jaké značky,ale musel jsem konstatovat,že se chutí zdaleka nevyrovná vodě,tekoucí u nás z kohoutku.Voda,kterou jsem koupil byla zteplalá a bylo znát,že nějakou dobu ležela ve skladu.Už to,že původně čerstvá voda je měsíce skladováa v plastových obalech nebudí důvěru a je to znát na chuti.Jsem laik,ale podle mého mínění to může podporovat množení bakterií.
      Bydlím ve Zlíně a vodu máme míchanou z několika druhů zdrojů.Ale i v léte pijeme chladnou a chutnou vodu,většinou tedy se sirupem.Vidím sousedy jak domů vozí celé balení PET lahví vody a divím se proč to dělají.Podle odpovědí mám dojem,že jsou obětmu reklamy.
      A také reklamy na balenou vodu a jejich četnost svědčí o tom,že jejich balitelé (nikoliv výrobci) mají příliš velké zisky,které jim to dovolí.

      reagovat

      R R
    • Markéta 25.6.2009 17:48

      Dobrý den, vodu z kohoutku piji běžně, protože mi chutná, ale pro syna - nyní 2,5 roku, mám vždy balenou kojeneckou vodu nebo mu nápoj připravím z převařené vody. Mezi svými známými však působým jako rarita, většina z nich pije balelé slazené vody.

      reagovat

      R R
    • Brunclíková 15.6.2009 23:13

      Dobrý den, tak my doma pijeme jen vodu "z kohoutku" - je dobrá, levná, dostupná :o) Balenou nekupujeme, leda sem tam minerálku - ale tu jen ve skleněných lahvích. Vodu máme z nádrže Kružberk na řece Moravici.

      reagovat

      R R

Přihlásit