Pozor na to, co si instalujete do počítače

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.3.2014   

Při instalování programů si dávejte pozor, zda se do počítače nesnaží propašovat ještě další, nevyžádaný software. Stačí přehlédnout jedno zaškrtnuté políčko v některém z kroků instalace a spolu s užitečným programem si pořídíte také balast, po kterém byste dobrovolně nejspíš nesáhli. U zdarma dostupných programů lze podobné praktiky s přimhouřením oka pochopit. Při nedávném testu antivirů jsme však zjistili, že jich využívají i některé placené produkty.

Říká se mu foistware neboli vnucený software a nejde o žádnou raritu. Přibalen bývá k řadě zdarma dostupných programů, včetně široce používaných produktů jako Adobe Reader, Flash Player či Java. Zpravidla není vyloženě škodlivý, spíš dokáže být otravný a jeho kvalita je mnohdy pochybná. Ostatně se mu někdy přiléhavě přezdívá též crapware, tedy slušně řečeno mizerný software. Obvykle nepřináší žádnou přidanou hodnotu a pod různými záminkami slouží převážně k zobrazování reklamy.

Vlastně jde o nevyžádaný software, s jehož instalací sice de facto souhlasíte, často však pouze z nepozornosti. Ostatně na nepozornost, neznalost či spěch uživatelů tento distribuční model spoléhá - používá tedy postupů hraničících s klamavými praktikami. Nicméně přítomnost vnuceného softwaru je alespoň u volně dostupných programů částečně obhajitelná. Pro autory užitečného softwaru představuje jeden ze zdrojů financí a i díky tomu mohou nabízet své produkty zdarma.

 

Avira SearchFree Ask.com Toolbar

Mezi antiviry vede Avira

Kuriózní ovšem je, že vnucený software se nevyhýbá ani některým placeným produktům, u kterých je jeho přítomnost tolerovatelná obtížněji. Znovu jsme se o tom přesvědčili v testu antivirových programů, jehož výsledky jsme publikovali v březnovém vydání dTestu.

Největším hříšníkem mezi antiviry je v tomto směru už několikátý rok v řadě Avira. Pokud nebudete opatrní, snadno v průběhu instalace přehlédnete okno se zaškrtnutým políčkem, jehož potvrzením dáte souhlas k instalaci nástrojového panelu Ask.com do internetového prohlížeče. Ještě problematičtější jsou však pokusy softwaru o násilné nahrazení výchozího vyhledávače. Výkony Ask.com jsou například v porovnání s Googlem méně kvalitní a zvláště v případě českých stránek méně relevantní. Ask.com navíc zobrazuje více reklam, přičemž reklamní odkazy jsou na první pohled obtížněji rozeznatelné od standardních výsledků vyhledávání.

Avira přitom není mezi antiviry úplnou výjimkou. Také Norton se pokouší do počítače propašovat nástrojový panel spoléhající na služby Ask.com. Na rozdíl od Aviry se však nesnaží změnit výchozí vyhledávač či domovskou stránku internetového prohlížeče. A obdobné doplňky najdeme i u dalších antivirových produktů. Například nástrojový panel AVG Secure Search sice používá technologii Googlu, výsledky však zobrazuje jiným způsobem a rovněž ukazuje více reklam.

 

Java Ask Toolbar

Balast do každého počítače

Spoluprací s kontroverzním Ask.com je nechvalně proslulá také Java, software využívaný řadou webových stránek s interaktivním obsahem. Java je široce rozšířená, dle odhadů je nainstalovaná ve více než dvou třetinách internetových prohlížečů v osobních počítačích. Jde přitom o software notoricky známý svými problémy se zabezpečením, které si vynucují časté vydávání kritických bezpečnostních záplat.

Každou z poměrně frekventovaných aktualizací Javy přitom musíte spustit ručně a právě v ten moment hrozí, že si nechtěně nainstalujete i produkt Ask.com. Uživatel, který o tyto pofiderní „služby“ nestojí, musí pokaždé dbát na to, aby patřičné políčko odškrtnul. Na což je pochopitelně snadné ve spěchu zapomenout.

McAfee Security Scan Plus

Nástrojový panel Ask.com ovšem není jediným softwarem, který se Java spolu s častými aktualizacemi pokoušela propašovat do počítače. Dalším vnucovaným softwarem byl McAfee Security Scan Plus, program, který slibuje kontrolovat zabezpečení počítače. Nejedná se však o regulérní antivir, který by dokázal infekci zabránit či odstranit, ale o maskovaný reklamní produkt propagující placené řešení od společnosti McAfee. V současné chvíli už součástí instalace Javy není, místo toho jej podsouvají například produkty Adobe Reader a Adobe Flash Player.

Na závěr tedy zopakujme doporučení z úvodu textu: ať už instalujete jakýkoliv program nebo aktualizaci, raději obětujte pár sekund svého času a přečtěte si, co všechno si vlastně do počítače vpouštíte, případně pak nevhodné předvybrané volby zrušte.

 

Jak se jich zbavit?

Odinstalací programu, se kterým se do počítače zmíněný software vloudil, se jej nezbavíte. Poměrně pozitivní zprávou však je, že v poslední době jsou internetové prohlížeče vůči nechtěným doplňkům, jako je třeba zmiňovaný Ask Toolbar, méně tolerantní a leckdy se vás samy zeptají, zda je skutečně chcete používat. Nicméně předpokládejme, že se nechtěný software ve vašem počítači úspěšně usídlil. Jak se ho zbavit?

V případě McAfee Security Scan Plus (a jiných samostatných programů) je postup přímočarý - stačí ho jednoduše odinstalovat. Odinstalaci ve Windows 7 provedete takto: klikněte na tlačítko Start (symbol Windows na hlavním panelu v levém dolním rohu), zvolte Ovládací panely a následně položku Programy a funkce. Najděte McAfee Security Scan Plus, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte Odinstalovat.

V případě nástrojového panelu Ask.com zmíněný postup zpravidla k úspěchu nepovede. Software byl totiž nainstalován jako takzvaný zásuvný modul či doplněk internetového prohlížeče. Odstranit jej tedy musíte přímo z prohlížeče.

  • Pokud používáte Firefox nebo Internet Explorer, spusťte prohlížeč a zpravidla pod polem pro zadávání internetové adresy uvidíte nástrojový panel Ask.com. V pravém kraji panelu klikněte na symbol ozubeného kola a zvolte Uninstall.
  • V případě Google Chrome klikněte na symbol tří proužků napravo od pole pro zadávání internetové adresy a v menu zvolte Nastavení. V nabídce nalevo vyberte Rozšíření a následně klikněte na symbol odpadkového koše u položky Ask.com Toolbar, Avira SearchFree apod.


Tím ovšem náprava škody nemusí být u konce. Je možné, že se softwaru podařilo změnit výchozí vyhledávač internetového prohlížeče. Pokud jej chcete nastavit zpět na Google či Seznam, musíte tak učinit ručně.

  • Firefox: v poli pro vyhledávání (obvykle se nachází napravo od pole pro zadávání adresy) klikněte na ikonku s šipkou dolů a v nabídce zvolte požadovaný vyhledávač.
  • Google Chrome: klikněte na symbol tří proužků napravo od pole pro zadávání internetové adresy a zvolte Nastavení. V sekci Vyhledávání vyberte požadovaný vyhledávač nebo přidejte jiný pomocí tlačítka Spravovat vyhledávače...
  • Internet Explorer: v poli pro zadávání internetové adresy klikněte na ikonku lupy s šipkou dolů a ve spodní liště zobrazeného okénka zvolte ikonku požadovaného vyhledávače nebo klikněte na Přidat, pokud není v nabídce.
     

Přihlásit