dTest: Prací koule slibují ekologii, ale přinášejí opak

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 25.1.2012   

Prací koule slibují praní bez pracích prostředků. Mají být ekologické a účinné. dTest porovnal účinky různých pracích koulí a mýdlových ořechů s běžným pracím prostředkem. Výsledek testu: prací koule nemají žádný nebo jen minimální prací účinek. Koule a ořechy tak paradoxně představují zbytečnou zátěž pro životní prostředí a vyhozené peníze.  
 

Různé druhy pracích koulí a mýdlových ořechů dTest podrobil podobným zkouškám jako běžné prací prostředky. Kromě toho stejný test provedl bez jakéhokoliv prostředku, tedy pouze s čistou vodou. Výsledek je zřejmý: s pracími koulemi můžete své prádlo vyprat, nicméně výsledek je přibližně stejný jako praní v samotné vodě. „Teplá voda a mechanický pohyb prádla v pračce mají již samy o sobě poměrně slušný prací účinek. To může při praní s koulemi či ořechy vzbuzovat dojem, že fungují,“ vysvětlil redaktor časopisu dTest Václav Beneš.

Z hlediska ekologie je podle Beneše odpověď nasnadě: „Je zjevné, že jen výroba a transport uvedených „pracích prostředků“ představuje ekologickou zátěž, například mýdlové ořechy se dovážejí až z Indického subkkontinentu. Vyrábět zbytečné, tedy nefunkční prací prostředky a prohlašovat je za ekologické je absurdní.“ Navíc i voda vypuštěná z pračky po použití pracích koulí a ořechů není prosta látek zatěžujících životní prostředí. V tomto ohledu se negativně projevily především prací koule Ecozone, po jejichž použití byla voda více znečištěná než po použití pracího prášku.“

Koule Ecozone obsahují anionově povrchově aktivní látky, uhličitan sodný nebo vodní sklo, které se vyskytují i v pracích prostředcích. Jejich účinek je přitom oproti konvenčnímu prášku velmi malý. Podle Beneše tedy přinášejí prací koule pravý opak slibovaného: „Vyperete přibližně stejně jako v čisté vodě, ovšem za cenu zátěže životního prostředí. Uvedené prostředky přitom zpravidla stojí okolo tisíce korun, takže se rozhodně nejedná o zanedbatelnou položku v rozpočtu domácnosti.“

www.dtest.cz/clanek-2028/test-pracich-kouli-a-mydlovych-orechu-2012

Časopis dTest dále přináší ve vydání 1/2012 test mléčných čokolád, vrtaček, běžek a mp3 a multimediálních přehrávačů.

Kontakty:
Václav Beneš, benes@dtest.cz; tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.


Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 530 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 546 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit