I přední české banky chtějí nezákonné úroky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.6.2011   

Do prodlení se lze dostat velice snadno – někdy stačí třeba založená složenka či chybně uvedený variabilní symbol u zadávaného příkazu k platbě splátky. Co následuje? Druhá strana má nárok na tzv. úroky z prodlení, které v současné době dosahují 7,75 % ročně. Někteří věřitelé si ale ve smlouvách se spotřebiteli sjednávají úroky až pětinásobně vyšší. A vědí, že nesmějí.

Přestože soudy zastávají jednoznačný názor ohledně neplatnosti smluvních úroků z prodlení ve smlouvách se spotřebiteli, banky, úvěrové společnosti a dodavatelé energií to nepřestávají zkoušet a ve svých smlouvách a podmínkách si vymiňují úroky přesahující ty zákonné až téměř pětinásobně. Jejich většinou jediný argument, totiž že smlouva byla dobrovolně uzavřená v režimu obchodního zákoníku, kde jsou smluvní úroky možné, je nutné odmítnout. K smluvním úrokům se totiž spotřebitel platně neupíše ani v případě, že se jeho vztah řídí obchodním zákoníkem.

Zatímco u tzv. nebankovních úvěrových společností nezákonné úroky tolik nepřekvapí, jejich hojný výskyt lze bohužel zaznamenat i u bank. Mezi nimi je dokonce docela složité najít nějakou, která úroky požaduje v zákonné výši. Ani ce se týče výše požadovaných úroků si s nebankovními společnostmi nijak nezadají. Naopak pozitivní zjištění je, že problematické z tohoto hlediska nejsou smlouvy největších mobilních operátorů či pojišťoven.

Zajímavé je, že věřitelé většinou moc dobře o neplatnosti takových ujednání vědí a hřeší jen na neznalost spotřebitele, který pod nánosem upomínek raději zaplatí, aby se vyhnul případnému soudu. U soudu to ale vypadá tak, že věřitelé berou žalobu zčásti zpět a spokojují se jen s úroky v zákonné výši.

Kompletní výsledky našeho průzkumu mezi bankami, úvěrovými společnostmi a  a dodavateli energií najdete v přiloženém Přehledu věřitelů s nezákonnými úroky z prodlení.

Přihlásit